Święto strażaków z powiatu włoszczowskiego. Po raz pierwszy na włoszczowskim Rynku
Maj to tradycyjnie czas, w którym oczy wszystkich skierowane są na strażaków – rzeczników społecznego bezpieczeństwa. Dzisiaj na Rynku we Włoszczowie, u stóp patrona św. Floriana odbył się uroczysty apel, będący kulminacją powiatowych obchodów Dnia Strażaka.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie pod przewodnictwem kapelana służb mundurowych ks. kan. Leszka Dziwosza.| W obchody bierze w nich udział bryg. Michał Jankowski, Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Na uroczystości zostali zaproszeni przedstawiciele instytucji, urzędów oraz samorządów m.in burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.
Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali na włoszczowski Rynek, gdzie odbył się uroczysty apel.
Rozpoczął się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości kpt. Macieja Twardowskiego. Meldunek przyjął Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Michał Jankowski. Następnie dokonano podniesienia flagi państwowej, która stanowi symbol najwyższych wartości narodowych.
Komendant Powiatowy PSP we Włoszczowie st. bryg. Tomasz Szymański dokonał otwarcia uroczystości oraz przywitania gości. W trakcie swojego wystąpienia podkreślił jak wielka odpowiedzialność spoczywa na strażakach w związku z pełnieniem służby na rzecz bezpieczeństwa obywateli.
Z okazji strażackiego święta wręczono odznaczenia i medale, awanse na wyższe stopnie służbowe.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył:
Srebrnym Medalem „Za Długoletnią Służbę”:
mł. bryg. Zbigniewa Domoradzkiego
st. ogn. Michała Kaczmarka
st. ogn. Przemysława Wołczyka
Brązowym Medalem „Za Długoletnią Służbę”:
asp. Roberta Ławińskiego
st. ogn. Mariusza Turczyna
Medale te zostaną wręczone podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Końskich.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył:
Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”:
ogn. Tomasza Jaworskiego
ogn. Karola Sikorę
Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. świętokrzyskiego odznaczyło funkcjonariuszy:
Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
kpt. Damiana Krzemińskiego
st. ogn. Krzysztofa Stefańczyka
st. ogn. Przemysława Wołczyka
Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
st. str. Krystiana Kęczkowskiego
Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
st. str. Kamila Sosnowskiego
Odznaką „Strażak Wzorowy’’:
mł. kpt. Mateusza Kowalskiego
mł. asp. Patryka Kowalskiego
sekc. Kamila Dziedzica
st. str. Przemysława Kozieła
st. str. Łukasza Stryjewskiego
Medalami za zasługi dla pożarnictwa odznaczono również osoby związane z włoszczowskim pożarnictwem oraz działające na niwie prewencji społecznej: Milenę Kowalczyk z Starostwa Powiatowego we Włoszczowie, Artura Kowalczyka – prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego we Włoszczowie, Grzegorza Krzywonosa – kierownika Kina „Muza” we Włoszczowie, podinsp. Zbigniewa Popczyka – Komendanta Powiatowego Policji we Włoszczowie oraz mł. insp. Marka Gaja – Pierwszego Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Końskich.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Rozkazem Personalnym nadał z dniem 4 maja wyższe stopnie służbowe w korpusie aspirantów:
Stopień aspirant otrzymał:
mł. asp. Patryk Kowalski
Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadał z dniem
4 maja wyższe stopnie służbowe w korpusie podoficerów:
Stopień starszy ogniomistrz otrzymał:
mł. ogn. Grzegorz Walasek
Stopień młodszy ogniomistrz otrzymał:
st. sekc. Karol Plebanek
Stopień starszy sekcyjny otrzymał:
sekc. Konrad Michałek
Kolejnym punktem apelu było wręczenie aktu włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jednostki OSP Konieczno. Akt odebrał prezes Zarządu OSP Konieczno – dh Robert Jurek.
Bryg. Michał Jankowski Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej pogratulował strażakom otrzymanych wyróżnień, awansów i podziękował za całoroczną profesjonalną i ofiarną służbę. Podkreślił także fakt, że historia stawia przed nami kolejne bezprecedensowe, jakże ważne w związku z sytuacją geopolityczną, nowe zadania, z którymi mierzymy się na co dzień.
-Niech święty Florian z włoszczowskiego rynku ma was wszystkim w swojej opiece – życzył wszystkim strażakom powiatu włoszczowskiego burmistrz Grzegorz Dziubek.
Zwieńczeniem Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka było poświęcenie przez kapelana włoszczowskich strażaków ks. kan. Leszka Dziwosza pojazdów oraz sprzętu zakupionego w ubiegłym roku, a następnie defiladą pododdziałów zmechanizowanych jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu włoszczowskiego.
W trakcie trwania uroczystości w na płycie włoszczowskiego rynku zorganizowano stoisko informacyjno-edukacyjne w ramach Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, która jest programem edukacji powszechnej mającej na celu wzmacnianie realnej odporności społeczeństwa na różnorodne zagrożenia oraz budowanie świadomości w zakresie bezpieczeństwa.
Gmina Włoszczowa była współorganizatorem Powiatowego Święta Strażaków.
Iwona Boratyn


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!