W nadchodzącą niedzielę gminne święto plonów. Wczoraj za zbiory dziękowały sołectwa Danków Mały i Motyczno
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które corocznie obchodzimy 15 sierpnia jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Kościele, choć doktrynalnie najmłodszym. Ponad 70 lat temu ( 1 listopada 1950 r.) papież Pius XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu NMP, ale to święto maryjne obchodzone było już w pierwszych wiekach - wówczas pod nazwą "zaśnięcia Maryi". Święto to nie jest znane protestantom. Prawosławni Zaśnięcie Bogurodzicy obchodzą dwa tygodnie później.
W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. - To jakby żniwa Maryi - mówił wczoraj podczas homilii ks. prof. Tadeusz Gacia, który przewodniczył uroczystościom odpustowym w parafii Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie.
Uczony, wykładowca KUL i Seminarium Duchownego w Kielcach, znakomity kaznodzieja - można ks. profesora słuchać bez końca - przypomniał najważniejsze modlitwy kierowane do Maryi.
Pod Twoją obronę to najstarsza maryjna modlitwa chrześcijańska pochodząca z III wieku. Została odnaleziona przez angielskich archeologów niedaleko Aleksandrii. Zapisano ją na fragmencie papirusu, który datowany jest na około 250 rok.
Zadziwiające jest to, że do dzisiaj modlitwa nie uległa w treści żadnym większym zmianom i jest wykorzystywana zarówno w Kościele Katolickim, jak i w Cerkwii Prawosławnej
Ave Maris Stella - Witaj Gwiazdo Morza - Hymn ku czci Matki Bożej.
Stabat Mater Dolorosa/ dolorosa to incipit czy initium średniowiecznej sekwencji (utworu zbliżonego do hymnu), której autorstwo przypisuje się bądź Innocentemu III, bądź Jacapone da Todi. Dosłownie słowa te znaczą ‘stała matka pełna cierpienia/ bólu.
"Salve Regina" to jedna z najstarszych i najpiękniejszych antyfon maryjnych. Autorstwo łacińskiego oryginału „Salve Regina” przypisywane jest św. Hermanowi z Reichenau. Według tradycji bł. Sadok i pozostali sandomierscy dominikańscy męczennicy śpiewali tę pieśń w chwili śmierci. W Sandomierzu jedno ze wzgórz i ulica noszą nazwę Salve Regina. Ksiądz profesor przywołał też błogosławione męczennice z Compiegne. - Idąc śmiało na miejsce egzekucji, śpiewały „Salve Regina” - podkreślił. - Dlatego, oprócz praktykowania własnej modlitwy za wstawiennictwem Maryi i świętych, warto poznawać i szukać inspiracji dla drogi wiary w tradycji Kościoła - zalecał.
Msza Święta połączona z obrzędem poświęcenia tegorocznych plonów sołectw Danków Mały i Motyczno była okazją podziękowania za zbiory. W świątyni stanęły - dankowski wieniec dożynkowy i anioł z Motyczna. Zgodnie z apokryficznymi podaniami, gdy Maryja szła do nieba, to aniołowie usłali jej drogę różami. Dlatego w ludowej tradycji symbolem święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są bukiety kwiatów i kłosów, a tradycyjna nazwa to Matki Boskiej Zielnej.
Zwieńczeniem wspólnej modlitwy była procesja wokół kościoła. Dożynki zawsze miały i mają charakter sakralny. Głównym elementem świętowania było - i jest - poświęcenie zboża oraz podziękowanie Bogu za plony i zbiory. Dlatego święto plonów gminy Włoszczowa w Rząbcu, 18 sierpnia, rozpocznie Msza Święta polowa o godzinie 13.30.
Po niej odbędą się tradycyjne obrzędy. O godzinie 16.30 zaplanowano ogłoszenie wyników konkursów dożynkowych i wręczenie nagród zwycięzcom. Chwilę później rozpocznie się część artystyczna, podczas której wystąpią kapela Włoszczowskie Muzykanty, Włoszczowska Kapela Powiatowa oraz zespół młodzieżowy Nuksy z Secemina. O godzinie 18.30 wystąpi gwiazda gminnego Święta Plonów – zespół disco polo Impuls. Po tym koncercie odbędzie się zabawa taneczna z zespołem MEJ z Włoszczowy.
Do wspólnego świętowania z rolnikami zapraszają władze samorządowe Gminy Włoszczowa oraz sołtys i Rada Sołecka Rząbca.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!