Udana Noc Świętojańska nad zalewem Klekot. Bawiły się tłumy ludzi
W minioną sobotę, 22 czerwca, nad zbiornikiem wodnym Klekot w Łachowie odbyła się druga Noc Świętojańska. “Tańcowisko” w pierwszy dzień wakacji - zorganizowane przez Gminę Włoszczowa, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Dom Kultury i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - na największym powiatowym akwenie, zgromadziło licznie mieszkańców, gości, koła gospodyń wiejskich. Wydarzenie to niesie za sobą masę atrakcji i tradycyjnych obrzędów. Klekot tętnił życiem - rowerki i kajaki wodne, punkty małej gastronomii, stoiska gospodyń i gospodarzy, ogniska czy grilowanie kiełbasek. Biesiadne stoły pojawiły się nie tylko w altanach, ale też pod chmurką. Bo to przecież wyjątkowa okazja na wspólne świętowanie tej magicznej nocy w gronie rodziny i przyjaciół. Na to wydarzenie warto było się wybrać, aby poczuć klimat tradycji, bawić się przy muzyce i podziwiać piękno malowniczego Klekotu.
Na tarasie widokowym do tańca porywały zespoły muzyczne - Włoszczowskie Muzykanty i Na Styku. Nie mogło zabraknąć typowo świętojańskich zwyczajów. Były warsztaty wicia wianków, konkurs poszukiwania kwiatu paproci (odnalazły go gospodynie z Konieczna). Punktem kulminacyjnym był sobótkowy obyczaj puszczanie wianków na wodę, poprzedzony tańcem ognia w wykonaniu grupy tanecznej Flex z włoszczowskiego Domu Kultury. Najpopularniejszym z warsztatów oczywiście był ten, na którym wyplatano wianki. Gospodynie z Bebelna to nie tylko wojewódzkie mistrzynie kulinarne, ale też świetne florystki.
Podczas "Tańcowiska" rozstrzygnięto pierwszy etap konkursu kulinarnego dla KGW – Bitwa Regionów. Wzięło w nim udział 12 kół gospodyń wiejskich z powiatu włoszczowskiego i koneckiego. Najsmaczniejszą potrawą okazały się zawijoki kurzelowskie przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Kurzelowianki z Kurzelowa, które będą reprezentować nasz powiat w etapie wojewódzkim konkursu 4 sierpnia w Tokarni. Zwycięską potrawę nagrodzono voucherem w wysokości 2000 złotych. Drugie miejsce zajęło KGW Nasze Podlesie (nagroda 1500 zł), a trzecie KGW Przepióreczka w Żelisławiczkach (nagroda – 1000 zł).
Noc Świętojańska, czyli Noc Kupały to jedno z głównych świąt ludowych Słowian wschodnich, które zbiegało się z chrześcijańskim świętem Narodzenia św. Jana Chrzciciela. W tradycji ludowej czczone było jako dzień przesilenia letniego, a obchodzono je 24 czerwca. Nazwa święta wywodzi się ostatecznie od wschodniosłowiańskiego odpowiednika słowa kąpać.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!