Rolnicy poszkodowani przez nawałnice mogą składać oświadczenia do ARiMR
Rolnicy, którzy ubiegają się o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych, a ponieśli straty w uprawach lub w hodowli zwierząt, na skutek działań atmosferycznych mogą zgłaszać takie przypadki do powiatowych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Chodzi o to, żeby nas poinformować i złożyć oświadczenie - wyjaśnia Monika Kowalska kierownik Biura Powiatowego Agencji we Włoszczowie.
Oświadczenia o szkodach razem z potwierdzającymi je dokumentami, należy złożyć w biurze powiatowym ARiMR w ciągu 14 dni od wystąpienia zdarzenia.
Dobiega końca kampania dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024. Bezsankcyjny termin na złożenie deklaracji upłynął 1 lipca – do tego dnia włącznie ARiMR zarejestrowała blisko 1,2 mln wniosków. Na wprowadzanie zmian w dokumentach bez konsekwencji finansowych rolnicy mieli czas do 16 lipca. Nabór trwa do 26 lipca ( czyli trwa do dziś), ale za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności jest pomniejszana o 1 proc. Natomiast do 2 września ubiegający się o dopłaty mogą się starać o dwie nowe formy wsparcia: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji.
- Istotne jest, żeby do dnia wydania decyzji o przyznaniu dopłat bezpośrednich lub innych płatności obszarowych za 2024 rok dostarczyć niezbędną dokumentację dotyczącą wystąpienia siły wyższej. Jeżeli przedstawione dowody będą uznane przez kierownika biura powiatowego, zachowane zostanie prawo do uzyskania płatności do gruntów rolnych lub zwierząt, których dotyczyło działanie siły wyższej oraz które spełniały warunki kwalifikowalności w dniu wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności - wyjaśnia Monika Kowalska. - W przypadku gdy rolnik nie jest w stanie wypełnić swoich zobowiązań zadeklarowanych we wniosku o płatności ze względu na wystąpienie siły wyższej (nawalny deszcz, gradobicie), składa oświadczenie do biura powiatowego o wystąpieniu siły wyższej i całkowitej szkody w uprawach. Na podstawie uznania działania siły wyższej nie nakładane są kary czy sankcje a beneficjent zachowuje prawo do otrzymania pomocy z ARiMR - dodaje.
Dowodami w tej sprawie mogą być zeznania świadków, opinie biegłych, raporty z oględzin, np. protokół oszacowania szkód w uprawach rolnych sporządzony przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UFG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!