Grupa Sułtani Fitnessu chce powstania w gminie Włoszczowa konstrukcji treningowej do biegów przeszkodowych (OCR)
Michał Mrożek i Michał Staniaszek z Grupy Sułtani Fitnessu, chcą powstania w gminie Włoszczowa konstrukcji treningowej do biegów przeszkodowych (OCR). Sułtani Fitnessu to nieformalna grupa sportowa zrzeszająca miłośników biegów z przeszkodami z Włoszczowy i okolic. Jej członkowie od ponad 6 lat startują w zawodach w kraju i zagranicą. Przez ten czas wzięli udział w niemal 100 imprezach sportowych, reprezentując nasze miasto i gminę.
Biegi przeszkodowe, znane także jako OCR (od ang. Obstacle Course Racing) stały się w ostatnich latach popularne na całym świecie. W Polsce jednym z największych wydarzeń związanych z tym rodzajem biegów jest Hunt Run Najdzikszy Bieg Sezonu, który co roku przyciąga tysiące uczestników.
Biegi Hunt Run, nazywane również biegami myśliwskimi, to stosunkowo nowa forma aktywności fizycznej, która powstała w latach 90. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ich nazwa wywodzi się od stylu polowania, w którym myśliwi biegają w poszukiwaniu zwierząt.
Wymagają one od uczestników nie tylko szybkości, ale także siły, zręczności i wytrzymałości. W biegach OCR zawodnicy muszą pokonywać różnego rodzaju przeszkody, takie jak mury, druty kolczaste, błoto czy wodne zbiorniki, co sprawia, że stanowią one nie lada wyzwanie dla amatorów sportów ekstremalnych. Grupa Sułtana jest zaprawiona w tego rodzaju zawodach. Zawodnicy muszą poradzić sobie nie tylko z trudnościami fizycznymi, ale także z wyzwaniami mentalnymi, które niosą za sobą biegi z przeszkodami. Wymagają one bowiem od uczestników nie tylko kondycji fizycznej, ale także umiejętności radzenia sobie z presją i stresem.
Istnieją różne techniki i strategie, które można zastosować, by z powodzeniem pokonać konkretne przeszkody.
Do najpopularniejszych należą m.in.
monkey bars – technika polegająca na przenoszeniu się po belkach jak małpy,
wall climb – technika polegająca na wspinaczce po ścianie, czy
rope climb – technika wspinaczki po linie.
Biegi OCR cieszą się rosnącą popularnością na całym świecie. Coraz więcej osób decyduje się na wzięcie udziału w zawodach i przekonuje się, jak wiele radości i satysfakcji może dać pokonywanie trudności i osiąganie nowych celów. Co więcej, biegi przeszkodowe to świetna forma treningu, ponieważ oprócz rozwoju wytrzymałości i siły, uczą także umiejętności radzenia sobie ze stresem i presją.
W tej dyscyplinie nie wystarczy „tylko” dobrze biegać. By dotrzeć do mety niezbędne są też bowiem siła, wytrzymałość i spryt. Na uczestników czekają ustawione na trasie biegu sztuczne i naturalne przeszkody. Poziom trudności jest stopniowany. Przy pokonywaniu niektórych dystansów trzeba liczyć się z limitem czasowym, a zróżnicowanie poziomu trudności powoduje, że bieg jest świetną zabawą dla wszystkich, w tym także dla osób bez sportowego doświadczenia.
Na całym świecie organizowane są liczne imprezy i ligi biegów OCR, w których biorą udział zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. Do najpopularniejszych należą m.in. Hunt Run, Spartan Race, Tough Mudder, OCR World Championships czy Savage.
- Biegi Hunt Run to sport, dostępny dla każdego, bez względu na to, czy jest cały czas aktywny ruchowo, czy dopiero zaczyna swoją przygodę ze sportem. Pozwala rozwinąć siłę fizyczną, ale także zwinność szybkość i wytrzymałość - podkreśla Michał Staniaszek, znany włoszczowski regionalista.
Pomysłem zainteresował radnego miejskiego Grzegorza Krzywonosa. Najważniejsza w tym sporcie jest zaprawa. Do tego potrzebne są urządzenia. - Mogłyby stanąć w istniejących już otwartych strefach aktywności - Michał Staniaszek proponuje zbudowanie na terenie gminy konstrukcji do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!