Nie jesteście sami, pomogę wam
Asystent osobisty. Kim jest? W czym pomoże? Gmina Włoszczowa czwarty rok wspiera osoby z niepełnosprawnością.
Ośrodek Pomocy Społecznej we Włoszczowie od czterech lat pomaga osobom potrzebującym. Jest to możliwe dzięki pozyskanym środkom z programów rządowych.
Program „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” to odpowiedź na potrzeby środowiska osób z niepełnosprawnością, które czekają usługi umożliwiające im większą samodzielność i niezależność od pomocy rodziny i bliskich. Asystenci są profesjonalistami, mili i punktualni. Stają się częścią życia, bez nich byłoby już ciężko.
- W bieżącym roku w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 pozyskaliśmy 648 836 zł, choć potrzeby były większe to i tak dzięki tym środkom udało się wspomóc 36 osób z niepełnosprawnością poprzez świadczone usługi asystencji osobistej. Natomiast w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego-edycja 2024 otrzymaliśmy 137 038 zł i wspieramy 17 opiekunów osób z niepełnosprawnością. Programy będą realizowane do końca 2024 roku. Finansowane są w całości z Funduszu Solidarnościowego. Te formy wsparcia cieszą się dużym zainteresowaniem – wylicza Marta Grabiec, dyrektor OPS we Włoszczowie.
Kilka dni temu, w ramach monitoringu Programu pracownicy OPS Włoszczowa odwiedzili uczestników programu. - Aby dowiedzieć się, czy usługi wykonywane są prawidłowo, czy zgłaszane są jakieś uwagi. Padały pozytywne opinie i zadowolenie, co do otrzymanej pomocy z dwóch programów. Potwierdziło się to, że wsparcie takie jak np. wspólne wyjście do lekarza, do kina, na wycieczkę, spacer, zakupy a nawet rozmowa z drugim człowiekiem jest bardzo potrzebne. Cenne jest też to, że pomoc jest bezpłatna – podaje dyrektor Marta Grabiec.
Idea osobistej asystencji osób niepełnosprawnych wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z inicjatywy o charakterze samopomocowym pod nazwą ,,Independent Living"(niezależne życie), która ma swoje początki w końcu lat sześćdziesiątych i na początku siedemdziesiątych. Także Unii Europejskiej od szeregu lat promowana jest tzw. koncepcja niezależnego życia. Polega ona na udzielaniu osobom niepełnosprawnym pomocy w odzyskaniu kontroli nad własnym ciałem i stylem własnego życia.
W Polsce, zawód asystenta osoby niepełnosprawnej został wpisany do klasyfikacji zawodów w 2001 roku (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 marca 2001 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz.U. Nr 34, poz. 405) wprowadziło do grupy zawodów oznaczonych symbolem 346 - zawód asystent osoby niepełnosprawnej).
Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2024 adresowany jest dla dzieci do ukończenia 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych, które wymagają usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Celem Programu jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością oraz poprawy ich funkcjonowania w relacjach międzyludzkich oraz życiu kulturalnym. Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta w różnych sferach życia, m.in. wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie, wsparcie w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania, wsparcie w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Włoszczowski OPS realizuje też w tegorocznej edycji Program „Opieka wytchnieniowa”. Jest adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne. Celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej. Program m.in. ma sprzyjać czasowemu odciążeniu opiekunów od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobami niepełnosprawnymi, zapewnieniu czasu na odpoczynek i regenerację. I ten program jest monitorowany przez OPS.
Codzienność opiekunów osób z niepełnosprawnością przepełniona jest trudnościami - bariery architektoniczne, finansowe czy brak wsparcia nawet ze strony lekarzy oraz samotność to tylko nieliczne z nich. Ale są też jakieś marzenia i jakieś możliwości. Przede wszystkim osoby niepełnosprawne marzą o tym, aby ktoś po prostu przyszedł do nich i powiedział: „od dzisiaj nie jesteście sami, pomogę wam”.
Iwona Boratyn/OPS
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!