Do lata w gminie będą zdalne wodomierze. Wygoda i oszczędność
Spółka WZWiK od marca rozpocznie wprowadzanie zdalnego odczyt wodomierzy. Zyskają na tym mieszkańcy miasta, oszczędzając pieniądze, przyniesie to też korzyści dla środowiska. Dane pozyskane ze zdalnego systemu odczytu wodomierzy dostarczą bezcennego źródła wiedzy, służącego błyskawicznemu wykrywaniu awarii i anomalii przepływu. To przełoży się na minimalizowanie strat wody oraz nadużyć np. kradzieży wody. W praktyce finansowo zyska na tym gmina i jej mieszkańcy. Mniejsze zużycie wody będzie miało także pozytywny wpływ na środowisko. - Od wielu lat stawiamy na rozwiązania przyjazne środowisku, a naszymi największymi sojusznikami są nowe technologie i sprawdzeni partnerzy. Cieszę się, że już wkrótce dzięki nowym rozwiązaniom będziemy mogli zadbać o każdą, cenną kroplę wody - nie kryje zadowolenia burmistrz Grzegorz Dziubek.
Obecnie odczyt u klienta dokonuje inkasent. Po zmianach i montażu modułów radiowych na wodomierzach głównych u odbiorców, odczyt będzie odbywał się drogą radiową, bez konieczności wizyty u klienta. Miejska Spółka Wodociągowa jako jedna z 10 firm w Polsce, wdroży system najnowszej technologii odczytu wodomierzy poprzez łącze GSM w technologii NBiOT. Dane dotrą wprost do administratora.
- Nowym systemem zostaną objęci wszyscy odbiorcy wody dostarczanej przez spółkę komunalną. W podobny sposób będą odczytywane wodomierze dodatkowe np. lokalowe i ogrodowe. Właściciele będą mogli założyć urządzenia - wyjaśnił Paweł Strączyński, prezes spółki WZWiK.
W dniu 9 stycznia br. Włoszczowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji podpisała z białostocką spółką WES umowę na dostawę i montaż 5500 szt. wodomierzy wyposażonych w moduły radiowe do zdalnego odczytu na terenie całej gminy Włoszczowa.
Odczyt ilości zużytej wody będzie się odbywał co godzinę z każdego wodomierza, a odczyty będą trafiać na platformę webową oprogramowania zainstalowanego w biurze włoszczowskiej spółki. Urządzenia do odczytu liczników wody będą sygnalizowały o wszystkich zagrożeniach zewnętrznych oraz różnych anomaliach typu: nielegalny pobór wody, przepływ wsteczny, wycieki, przyłożenie magnesu (lub silnego pola magnetycznego), temperatura pracy otoczenia, brak przepływu. - Każde z urządzeń spełnia wymogi ATEX, co oznacza , że nie jest niebezpieczny w przypadku ulatniania się gazu - uspokaja prezes Strączyński.
Wodomierze z modułami radiowymi do zdalnego odczytu będą zasilane bateriami z żywotnością 10 lat.
- Poprzez zastosowanie tego rozwiązania uszczelnimy system rozliczeń i ewidencji poboru wody, co będzie miało wpływ na przychody firmy i jednocześnie usprawni czynności związane z odczytem. Ponadto dzięki zdalnemu odczytowi spółka będzie mogła szczegółowo bilansować zużycie wody oraz opracowywać analizy danych z każdego wodomierza - tłumaczy Paweł Strączyński. Dodaje, że wprowadzenie takiego rozwiązania wygodniejsze i bardziej praktyczne praktyczne dla mieszkańców choćby dlatego, że inkasent nie będzie musiał, tak jak do tej pory, odczytywać wodomierzy.
Prace związane z montażem wodomierzy mają ruszyć z początkiem marca 2025 r., o czym mieszkańcy będą informowani za pomocą różnych źródeł przekazu. Harmonogramy wymiany wodomierzy spółka udostępni i ogłosi tak, aby wymiana odbyła się sprawnie i szybko, a mieszkańcy mogli być w tym czasie obecni w swoich posesjach.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!