14 kwietnia Świętem Chrztu Polski
Za datę dzienną Chrztu Polski przyjmuje się 14 kwietnia – to rocznica Wielkanocy z 966 roku. Akty o tak dużym znaczeniu religijnym, w tym chrzty, były podejmowane właśnie w święta wielkanocne.
Chrzest Mieszka I był nie tylko wydarzeniem religijnym, ale także przełomowym momentem, państwotwórczym politycznym i cywilizacyjnym – włączając młode państwo polskie w krąg kultury łacińskiej, otworzył przed nim nowe perspektywy rozwoju, integracji i umocnienia pozycji w Europie. Pod rządami Piastów Polanie podporządkowywali sobie inne plemiona, z których każde posiadało własnych bogów i rytuały. Przyjęcie jednej religii, związanej z ideą monarchii chrześcijańskiej, pozwalało na zbudowanie wspólnej tożsamości i ugruntowanie autorytetu władcy. Jednocześnie do Polski zaczęły napływać elementy cywilizacji zachodniej – pismo łacińskie, instytucje kościelne, prawo kanoniczne i administracja.
Aby upamiętnić tę doniosłą datę, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski ustawą z dnia 22 lutego 2019 roku. Zgodnie z intencją ustawodawcy, święto to ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.
Miejscem związanym z chrztem Mieszka z pewnością jest Ostrów Lednicki – wyspa położona niedaleko Gniezna, gdzie odnaleziono baseny chrzcielne, które mogły służyć do przeprowadzania chrztu dorosłych. To właśnie tam mógł dokonać się jeden z pierwszych aktów chrystianizacji elity państwa Piastów – może ochrzczono tam samego Mieszka, a może jego otoczenie.
Obejrzyj https://www.youtube.com/watch?v=J2OGVjv29Gg
Iwona Boratyn
Fot. Sejm RP
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!