Zmienia się prawo i łatwiej będzie zainwestować w biogazownie
Zmieniły się przepisy dotyczące odnawialnych źródłach energii, w tym biogazowni. Rolnicy szukają możliwości zmniejszenia rachunków przede wszystkim za prąd oraz energię cieplną oraz ograniczenia emisyjności (tego wymaga Komisja Europejska).
Chcą inwestować w odnawialne źródła energii, w tym w biogazownie, ale wcześniej przepisy ich do tego nie zachęcały. Liczyli na zmiany w prawie.
Z kolei 1 października weszła w życie nowelizacja ustawy o OZE. Urząd Regulacji Energetyki zwraca uwagę, że znowelizowane przepisy uwzględniają wskazaną przez ustawodawcę potrzebę stworzenia rynku biometanu, który będzie wprowadzany do sieci gazowych jak i wykorzystywany w transporcie.
Urząd podkreśla, że wytwarzanie biometanu z biogazu rolniczego będzie wymagało wpisu do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie biogazu rolniczego prowadzonego przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
URE informuje: „Dedykowany wytwórcom biometanu system wsparcia wykorzystuje model dopłaty do ceny rynkowej wzorowany na systemie FIP, a uzyskanie wsparcia wymaga otrzymania stosownego zaświadczenia od Prezesa URE. Okres wsparcia wynosi w tym systemie 20 lat od pierwszego dnia sprzedaży biometanu objętego systemem wsparcia, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2048 r. (...)”
Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że znowelizowane przepisy ustawy – Prawo energetyczne, przewidują preferencje dla przyłączania instalacji wytwarzających biometan do sieci gazowej.
Z kolei KOWR zauważa, że nowelizacja m.in. doprecyzowała definicję i przedmiot działalności spółdzielni energetycznych i warunki współpracy spółdzielni energetycznej ze sprzedawcą energii. Poza tym zostały wprowadzone ułatwienia dotyczące zasad rozliczeń oraz sprawozdawczości spółdzielni energetycznych.
KOWR przypomina, że 11 września weszły w życie przepisy ustawy z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu. Wprowadziły one szereg ułatwień, w tym m.in.: przyspieszenie procesu budowy biogazowni rolniczej; ułatwienia w wydaniu warunków przyłączenia biogazowni rolniczej do sieci; zwolnienia z obowiązku zmiany przeznaczenia gruntów oraz ich wyłączenia dla biogazowni rolniczych lokalizowanych w gospodarstwach rolnych na powierzchni nie większej niż 1ha; dopuszczenia lokalizacji biogazowni rolniczych na gruntach należących do zakładu przetwórstwa rolno- spożywczego, jeśli ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidują możliwość lokalizacji zabudowy związanej z rolnictwem lub produkcją, lub usługami, lub magazynowaniem, a powierzchni gruntów pod biogazownię rolniczą nie jest większa niż 1ha; szczególnego trybu lokalizacji biogazowni powyżej 1 MW – uchwała lokalizacyjna rady gminy; zwolnienia określonych, bezpiecznych rodzajów biomasy spod restrykcyjnych przepisów odpadowych; łatwiejszego zagospodarowania produktu pofermentacyjnego jako nawozu.
Rozpoczęcie naboru wniosków o pomoc na „Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej” zaplanowano na 15 listopada br.
Pomoc dotyczyć będzie w tzw. Obszarze A – budowy biogazowni rolniczej lub zakupu urządzeń do produkcji energii z biogazu rolniczego lub zakupu instalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego wraz z magazynami energii lub instalowania pomp ciepła oraz systemów zarządzania energią; Obszar B – budowa lub zakup systemów poprawiających efektywność energetyczną budynków gospodarskich służących produkcji rolnej. Więcej o tym wsparciu na: www.gov.pl/web/arimr.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!