W niedzielę Zielone Świątki - zakończenie Wielkanocy
W niedzielę, 19 maja, przypada święto Zesłania Ducha Świętego, popularnie nazywane Zielonymi Świątkami. Jest dopełnieniem i zakończeniem Wielkanocy.
To jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich. Posiadało prawie tę samą rangę, co uroczystość Paschy. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w wigilię Pięćdziesiątnicy udzielano chrztu katechumenom (z greckiego nauczanym), osobom wstępującym do wspólnoty Kościoła jako dorośli. W średniowieczu istniał zwyczaj rzucania z sufitu kościoła, w trakcie odprawiania Mszy Świętej, róż i innych kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. W bazylikach i katedrach w czasie uroczystości wypuszczano z klatek gołębie: symbol Ducha Świętego. Tego dnia odbywa się święcenie pól.
W tradycji ludowej Zielone Świątki są związane z obchodami święta wiosny. Na wsiach pozostał zwyczaj strojenia domów gałązkami tataraku, zielonymi gałązkami brzozy. Zielonymi gałązkami majono również całe obejście, płoty, obory, podściełano je pod żłoby i w kąty pomieszczeń gospodarskich, wykładano na podłogę w domu. Dymem ze świeżych gałęzi, mającym zapewnić płodność okadzano bydło. Do dziś na wsiach świętokrzyskich przetrwał zwyczaj majenia przydrożnych kapliczek maryjnych i krzyży.
Zielone Świątki to także święto patronalne Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 1903 roku obradujące we Lwowie Zgromadzenie Rady Naczelnej PSL podjęło uchwałę o ustanowieniu tego dnia świętem ruchu ludowego. Stąd zielony kolor w symbolice ruchu ludowego.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!