W gminie Włoszczowa kopciuchy znikają. Samorząd województwa kampanią zachęci do wymiany starych pieców, ale już w ekspresowym tempie
Nie będzie zmiany uchwały antysmogowej, zakładającej likwidację tzw. kopciuchów do 1 lipca 2023 roku – zdecydował Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Tymczasem w innych regionach terminy zostały wydłużone. Na przykład we wrześniu 2022 r. Sejmik Województwa Małopolskiego przesunął termin wejścia w życia uchwały antysmogowej dla Małopolski na 1 maja 2024 roku. Ta zmiana nie obejmuje jednak gminy Skawina, która przyjęła własne, lokalne przepisy.
W takiej podbramkowej sytuacji radni województwa świętokrzyskiego na ostatniej sesji dyskutowali nad możliwością zachęcania mieszkańców do udziału w programach wsparcia wymiany pieców. - Programy są i trzeba sięgać po ich wsparcie - podkreśla Jolanta Tyjas, radna województwa świętokrzyskiego z PSL. Z pomysłem wydłużenia terminów zapisanych w uchwale antysmogowej część radnych wystąpiła po petycji jednego z mieszkańców regionu. Na to jednak Zarząd Województwa nie przystał.
Mieszkańcy mają więc ogień pod stopami, bo wspomniana uchwała zakłada, że w regionie świętokrzyskim od 1 lipca 2023 roku nie będzie wolo użytkować kotłów pozaklasowych, tzw. kopciuchów. Rok później nie będzie można korzystać z kotłów klasy trzeciej i czwartej. Z kolei od 2026 roku w użyciu będą mogły być jedynie kotły spełniające surowe wymagania unijne. Uchwałę przyjęto w czerwcu 2020 roku.
– Wybiegliśmy zbytnio do przodu z tym terminami. Dobrze jest coś uchwalać, kiedy mamy narzędzia do kontroli. Na wsiach jest wiele osób ubogich. Proszę sobie tam wyobrazić wymianę pieca i ocieplenie, czego koszt sięga nawet stu tysięcy złotych. Niestety, dotacje na takie usługi tego nie załatwią – zauważył Mieczysław Gębski, radny PiS. I w sejmikowym Klubie tego ugrupowania doszło do rozłamu z powodu stanowiska Zarządu Województwa. 27 lutego, radni sejmiku rozmawiali o możliwości zachęcenia samorządów w korzystaniu programów wspierających wymianę pieców, w tym przystąpienie do programu „Stop Smog”. Przyjęli uchwałę mającą zobligować do tego Zarząd Województwa. - Rzecz nie w kampaniach promocyjnych, ale wymiernych dotacjach, które pomogą mieszkańcom uporać się z wymianą starego ogrzewania - podkreśla radna Jolanta Tyjas.
Na zachęty i kampanie reklamowe dla Włoszczowy samorząd województwa może oszczędzić wydatków. Nasza gmina, jako jedna z pierwszych w regionie, realizuje swój autorski program wymiany starych kopciuchów. W tym roku to już trzecia edycja programu, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Jego uczestnicy otrzymują dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych na wymianę starych pieców i zastąpienie ich ekologicznymi. Rocznie z takiej formy wsparcia może skorzystać do 100 wnioskodawców, jest ich już ponad 160. Największym zainteresowaniem w tegorocznej edycji cieszą się pompy ciepła.
Jesienią ubiegłego roku Włoszczowa otrzymała tytuł lidera w kategorii gmin uznanych przez firmę Doeko Group podczas Gali Klastrów Energii w Warszawie (fot.). Również dlatego, że oprócz wymiany starych kotłów od kilku ostatnich lat gmina Włoszczowa znajduje się w czołówce świętokrzyskich samorządów pod względem Odnawialnych Źródeł Energii.
Wiele zostało zrobione w zakresie ekologii, ochrony środowiska i energooszczędności budynków użyteczności publicznej – wszystkie przeszły termomodernizację. Samorząd wydał na ten cel ponad 1 milion złotych.
Włoszczowa wyróżnia się też w zakresie zamontowanych paneli fotowoltaicznych na wszystkich gminnych budynkach o łącznej mocy ponad 300 kilowatów.
Warto przypomnieć, że w poprzednich latach gmina zrealizowała też duży projekt “Budowa mikroinstalacji OZE dla mieszkańców Gminy Włoszczowa” o wartości około 4,2 miliona złotych, w tym dofinansowanie unijne stanowiło przeszło 2,2 miliona.
Dzięki tym środkom zamontowano na budynkach mieszkalnych 154 kompletne zestawy kolektorów słonecznych na potrzeby wytwarzania ciepłej wody użytkowej oraz 221 instalacji fotowoltaicznych do produkowania energii elektrycznej ze słońca o łącznej mocy 721 kilowatów.
Instalacje fotowoltaiczne, które dzięki staraniom samorządu powstały na posesjach mieszkańców oraz te zamontowane na 21 obiektach użyteczności publicznej – sprawiły, że łączna moc fotowoltaiki w gminie Włoszczowa przekroczyła 1 megawat.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!