Trochę Rzymu we Włoszczowie
Zostało już niewiele ponad trzy miesiące do konsekracji nowego sanktuarium bł. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie. Trwa m.in. uruchamianie instalacji grzewczej, montaż oświetlenia, ostatnie prace malarskie, w pracowni pod Łodzią powstaje mozaika, która ozdobi prezbiterium świątyni. Rzecz bardzo ciekawa, że dzieło przypomina mozaikę rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami.
To jedna z czterech bazylik papieskich znajdujących się na terenie Rzymu i Watykanu. Według tradycji katolickiej jest to miejsce pochówku świętego Pawła. Współczesne badania archeologiczne zdają się potwierdzać te przypuszczenia. Budowę bazyliki rozpoczęto na polecenie cesarza Konstantyna w roku 344 a konsekrowano ją pod koniec VI wieku. Grób św. Pawła znajduje się pod ołtarzem głównym. Do czasu zbudowania bazyliki św. Piotra, bazylika św. Pawła była największym rzymskim kościołem. W roku 1823, podczas prac remontowych, zaprószony został ogień i bazylika doszczętnie spłonęła. Od razu przystąpiono do jej odbudowy i ponowna konsekracja bazyliki miała miejsce w roku 1854 za pontyfikatu papieża Piusa IX. Cały kompleks (bazylika i opactwo) należy do Stolicy Apostolskiej i znajdując się poza Watykanem, otrzymał od władz Republiki Włoskiej status eksterytorialny.
- Podczas niedawnej pielgrzymki do Włoch zwiedzaliśmy bazylikę. Zwróciłem uwagę na elementy, które pojawią się w naszym sanktuarium - podkreśla ks. kan. Leszek Dziwosz, proboszcz parafii bł. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie.
Zarówno we Włoszczowie, jak i w Rzymie widzimy na mozaice świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jeden z nich został nazwany przez Jezusa „Opoką”, drugi zaś powołany na „Apostoła Narodów”. Zarówno jeden, jak i drugi ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie, podczas prześladowania chrześcijan przez cesarza Nerona. Św. Piotr trzyma w rękach klucze, św. Paweł - miecz.
Jak ktoś w te wakacje będzie w Rzymie, to podpowiadamy: do bazyliki św. Pawła za Murami z centrum Rzymu można dojechać metrem (Linea B, niebieska) – stacja Basilica S. Paolo znajduje się bardzo blisko świątyni. Po wyjściu z dworca na zachód i przejściu ulicy już się jest przy klasztorze, idąc dalej na północ można wejść do bazyliki z boku, do transeptu. Bazylika znajduje się pomiędzy ulicami Viale Di San Paolo a Via Ostiense, oficjalny adres: Piazzale San Paolo 1.
Natomiast sanktuarium we Włoszczowie będziemy mogli podziwiać już w dniu konsekracji 27 października br. Parafia obchodzi w tym roku jubileusz 25.lecia istnienia. Z tej okazji przygotowała jubileuszowe wydawnictwo.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!