Wyjątkowe Święto Pieczonego Ziemniaka u włoszczowskich seniorów. Świetna zabawa i podsumowanie projektu
Wczoraj w Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym we Włoszczowie odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Przy pysznym jedzeniu spotkali się seniorzy i ich zaproszeni goście. Było symboliczne ognisko i integracja. Przy dobrej pogodzie i miłej atmosferze zostały upieczone ziemniaki oraz kiełbaski. Święto Pieczonego Ziemniaka było okazją do spotkania się, do wspólnego spędzenia czasu i podsumowań.
Bo na spędzenie wolnego czasu nasi najstarsi mieszkańcy mają wiele pomysłów. Nieformalny Gminny Klub Seniora we Włoszczowie od maja realizował projekt pod nazwą „Senior is the best - nowe działania klubu”. Inicjatywa ta jest realizowana w ramach projektu „Świętokrzyski Fundusz Lokalny” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnym Operatorem Projektu jest: Fundacja imienia Stefana Artwińskiego. Patronem wspierającym seniorów w prawidłowej realizacji zadania była Fundacja CEdR. Grupa inicjatywna pozyskała na realizację projektu 5 tys. zł.
Chodziło przede wszystkim o rozwinięcie aktywności realizowanych w nieformalnym Gminnym Klubie Seniora przy ul. Pocztowej we Włoszczowie. Sprzyjała temu organizacja nowych działań i doposażenie grupy w konieczny sprzęt i materiały do przeprowadzenia zaplanowanego cyklu zajęć.
Dzięki projektowi seniorzy mogli uczestniczyć w warsztatach konwersacyjnych z języka angielskiego i niemieckiego, zajęciach wokalnych z akompaniamentem akordeonu, poznać tajniki szachowe, brać udział w wykładach„ Historia znana i nieznana", doskonalić rękodzieło i sztuki plastyczne.
Projekt skierowany był wprost do grupy seniorów 60+ tworzących nieformalny Gminny Klub Seniora we Włoszczowie, ale też mogły w nim uczestniczyć osoby skupione w innych środowiskach senioralnych na terenie gminy Włoszczowa. Łącznie udział w różnych grupach zadeklarowało ok. 30 osób, .
Zajęcia prowadzone były na zasadzie wolontariatu przez samych seniorów. Dzięki dofinansowaniu Klub wzbogacił się o flipchart i urządzenie wielofunkcyjne do druku i kopiowania materiałów warsztatowych i promocyjnych, niezbędne materiały eksploatacyjne do druku (papier), a do poszczególnych zajęć zakupiono: śpiewniki i stojak na nuty, atlasy, materiały plastyczne i rękodzielnicze (bloki, papier biały i kolorowy, płótna malarskie, farby akrylowe, pędzle, palety, maty samogojące, nożyczki precyzyjne i biurowe, kleje, szydełka, czółenka, kordonki, pistolety do kleju), 5 kompletów szachów dużych treningowych, planszę szachową demonstracyjną, 5 zegarów szachowych. Całość wydatków na sprzęt i materiały wyniosła 5080,61 zł, z czego 5000,00 pochodziła z grantu, a pozostałe koszty sfinansowała Fundacja CEdR.
Projekt podsumował wczoraj Roman Kaczmarek. Obecni byli Paweł Kwietniewski, który zasiadał we władzach Fundacji im. Stefana Artwińskiego w Kielcach oraz Katarzyna Standerska w Fundacji CEdR i Magdalena Michałek dyrektor SP w Czarncy, wolontariuszka w Klubie.
Do Polski ziemniaki trafiły po zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, czyli w XVII wieku. Początkowo uprawiano je jako roślinę ozdobną w ogrodach królewskich. Gdy rozpoczęto podawanie potraw ziemniaczanych w Wilanowie, nie wzbudziły one entuzjazmu. Chociaż niektórzy już wtedy dorobili się na nich wielkiej fortuny. Na wsiach także patrzono z nieufnością na ziemniaki. Początkowo przegrywały one z kaszami i chlebem. Dopiero za panowania Augusta II na początku XVIII wieku ziemniaki zdobyły większe uznanie wśród konsumentów i popularność wśród rolników.
Takie spotkania są bardzo potrzebne. Integrują społeczność naszych seniorów, ładują akumulatory życiowe, dają siły na kolejne wspólne wyzwania.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!