Nie ma ich już wśród nas. Odeszli w ostatnim roku
Stefana Suliga, były radny gminy Włoszczowa
1 listopada 2023 r. w wieku 80 lat zmarł Stefan Suliga, mieszkaniec Bebelna Wsi, były radny gminy Włoszczowa. Stefan Suliga w latach 80. XX wieku był radnym Gminnej Rady Narodowej we Włoszczowie. Z zawodu kierowca. Pracował we włoszczowskim oddziale firmy Transbud oraz Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego "Peberol". Z tego ostatniego odszedł na rentę. Stefan Suliga spoczął na cmentarzu parafialnym w Bebelnie.
Zdzisław Stefańczyk, emerytowany nauczyciel włoszczowskiego "Staszica"
W wieku wieku 81 lat, 25 grudnia 2023 roku zmarł po długiej i ciężkiej chorobie Zdzisław Stefańczyk, wieloletni nauczyciel języka polskiego we włoszczowskich szkołach, między innymi I Liceum Ogólnokształcącego oraz obecnego Zespół Szkół numer 3 imienia Stanisława Staszica. Pochodził z Boczkowic. Był synem posła na Sejm PRL ze Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego - Stanisława Stefańczyka. Zdzisław Stefańczyk wyrastał więc w domu ludowca i poszanowania dla wsi. Ukończył najpierw Liceum Ogólnokształcące we Włoszczowie, Studium Nauczycielskie w Jędrzejowie oraz polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Podczas strajku o krzyże w dawnym Zespole Szkół Zawodowych stanął po stronie młodzieży. Zawsze wspominał tamten czas. Uczestniczył w kolejnych rocznicach. Pamiętał też o szkole. W ubiegłym roku brał udział w obchodach 60. rocznicy powstania placówki. Był pasjonatem sportu. Wyniki pieczołowicie zapisywał w swoich notatnikach. Wiele czasu poświęcał pracy na działce, bo ogrodnictwo było jego miłością. Zmarł w Kielcach.
Zdzisław Stefańczyk spoczął na włoszczowskim cmentarzu komunalnym.
Robert Jedliczka - jeźdźca, myśliwy, potomek włoszczowskich ziemian i wielki patriota
Uśmiechnięty, pełen werwy, odważny, kopalnia pomysłów i bardzo życzliwy dla ludzi. Wiadomość o jego nagłej śmierci w dniu 26 grudnia okryła wielu mieszkańców miasta i gminy żalem. Trudno uwierzyć, że nie ma go już wśród nas. 24 grudnia 2023 r. wziął udział w tradycyjnym wigilijnym polowaniu. Po raz ostatni...
Robert Jedliczka, urodzony w 1968 roku we Włoszczowie, był absolwentem włoszczowskiego Technikum Rolniczego, wnukiem Zygmunta i Heleny. Robert był prawnukiem Sergiusza Niemojewskiego - właściciela dóbr włoszczowskich.
Rolnik, pasjonat rekonstrukcji historycznych, miłośnik koni (prezes Staropolskiego Związku Hodowców Koni w Kielcach) i myślistwa. Od 2015 roku na jego włościach działa Fundacja „Folwark Podzamcze" - organizator Hubertusa Ziemiańskiego.
Wacław Oblas, wieloletni włoszczowski radny miejski
Wacław Oblas ze Stowarzyszenia Włoszczowa - Stop Podziałom, był wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej kadencji 2006 - 2010, w 2012 roku zastąpił w Radzie Leona Świetlika. Reprezentował Gminę Włoszczowa w Lokalnej Grupie Działania "Region Włoszczowski". Z zawodu policjant. Jego pasją było łowiectwo. Był członkiem Zarządu Okręgowego Sądu Łowieckiego w Katowicach. Na emeryturze zamieszkał w Silpi Małej. Urodził się 4 grudnia 1942 roku w sąsiedniej miejscowości - Silpi Dużej. Żył problemami swojej miejscowości. Zabiegał o budowę świetlicy w Gościencinie. Wspierał sport, należał do inicjatorów i sympatyków Odpustowego Turnieju Piłkarskiego w Kurzelowie (pierwszy odbył się w sierpniu 2010 roku). Zmarł 27 grudnia 2023 roku. Wacław Oblas spoczął na cmentarzu parafialnym w Kurzelowie.
Teresa Śliwińska
Wieloletnia dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej we Włoszczowie i prezes Towarzystwa Pomocy świętego Brata Alberta. Teresa Śliwińska zmarła w dniu swoich urodzin 13 stycznia. Miała 84 lata. Urodziła się w Wólce (Koniecpol - Oblasy). Z zawodu była pielęgniarką. Całe swoje życie poświęciła sprawom ludzi potrzebujących, ubogich, samotnych. Teresa Śliwińska była dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej we Włoszczowie jeszcze w okresie, kiedy opieka społeczna funkcjonowała w ramach Zespołu Opieki Zdrowotnej. Od 1969 roku do 1990 roku pracowała na różnych stanowiskach, między innymi jako powiatowy opiekun społeczny, kierownik działu służb społecznych. Teresa Śliwińska była też prezesem Towarzystwa Pomocy świętego Brata Alberta Koła we Włoszczowie, w latach 2000 - 2017. Spoczęła na cmentarzu parafialnym we Włoszczowie.
Henryk Orłowski
12 stycznia, w wieku 99 lat, zmarł wieloletni nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej numer 1 we Włoszczowie – Henryk Orłowski. Z Jedynką związany był od roku 1966, kiedy to rozpoczął tu pracę jako kierownik szkoły. Funkcję tę pełnił do stycznia 1969 roku. Do odejścia na emeryturę w roku 1985 pracował między innymi jako nauczyciel geografii, wychowania obywatelskiego i zajęć technicznych. Był pierwszym kierownikiem szkoły rolniczej we Włoszczowie. Od 1 września 1968 roku dotychczasowa 2-letnia Szkoła Rolnicza została przemianowana na Zasadniczą Szkołę Rolniczą. Henryk Orłowski kierował placówką w latach 1964 - 1968. Szkoła mieściła się w budynku Jedynki. W 2009 roku otrzymał tytuł honorowego prezesa Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie (następcy Zespołu Szkół Rolniczych we Włoszczowie). Otrzymał też wiele innych wyróżnień, dyplomów i odznaczeń, między innymi Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego, Złoty Krzyż Zasługi oraz odznakę „Za Zasługi dla Kielecczyzny”. Henryk Orłowski spoczął na Cmentarzu Komunalnym w Kędzierzynie-Koźlu.
Marian Sobański
W wieku 70 lat, 3 lutego, zmarł Marian Sobański. Ostatni był zatrudniony w Samorządowym Centrum Oświaty we Włoszczowie. W 2019 roku odszedł na emeryturę.
Był inżynierem budownictwa, specjalistą do spraw remontów i inwestycji. Wcześniej pracował między innymi w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej we Włoszczowie. Niezwykle sumienny, życzliwy, bardzo zaangażowany w pracę, dobry kolega i współpracownik. Pasjonował się myślistwem. Należał do Koła Łowieckiego "Belina". Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w Kielcach.
Spoczął na cmentarzu parafialnym we Włoszczowie
Danuta Wojciechowska
Danuta Stanisława Wojciechowska (z domu Gurdziel) urodziła się 26 sierpnia 1934 roku w Jasionnej, w powiecie jędrzejowskim. Ukończyła Liceum Pielęgniarskie i związała się z włoszczowską służbą zdrowia – szpitalem, pogotowiem ratunkowym, poradniami. Harcerka i filantrop. Znana była z udziału w uroczystościach patriotycznych, religijnych i działalności charytatywnej. Zmarła 3 lipca.
Marek Prokop
Długoletni pracownik Urzędu Gminy we Włoszczowie znany był z wyjątkowej skromności i sumienności, ale i z dobroci, koleżeńskiej postawy, nadzwyczajnego spokoju nawet w najbardziej stresujących momentach, lojalności, dyskrecji. Chętnie i cierpliwie uczył mniej doświadczonych, zawsze podejmował wyzwania, doskonalił się, rozwijał do ostatnich dni pracy. Po przejściu na emeryturę miał wiele planów na przyszłość. Przerwała je śmierć w środę, 14 lutego. Zmarł w wieku 67 lat.
Marek Prokop spoczął na cmentarzu komunalnym we Włoszczowie
Joanna Śpiechowicz
20 marca, pożegnaliśmy doktor Joannę Śpiechowicz, lekarkę, twórczynię i szefową włoszczowskiego hospicjum, człowieka wielkiego serca. We Włoszczowie mówiono o Pani Doktor: współczesny Judym. Z jej wiedzy i umiejętności korzystali nie tylko włoszczowianie, ale i mieszkańcy całego powiatu, a nawet kraju. Nie była wyłącznie doskonałym lekarzem, przede wszystkim wyjątkowym człowiekiem. W gąszczu medycznych procedur zawsze widziała pacjenta. Zwłaszcza tego, który był samotny, opuszczony, bez dachu nad głową i codziennej kromki chleba. Podawała rękę i niosła nadzieję. Rodowita włoszczowianka, urodziła się 21 sierpnia 1964 roku, lekarz z zawodu i powołania, specjalista w dziedzinie anestezjologii i medycyny paliatywnej. Twórczyni Hospicjum Domowego we Włoszczowie, a w 2005 roku – Włoszczowskiego Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej. Jako pierwsza w województwie świętokrzyskim zainicjowała domowe leczenie niewydolności oddechowej za pomocą koncentratorów tlenowych – dzięki czemu pacjenci nie musieli być hospitalizowani. Poprawiała się jakość ich życia. Pani Doktor kierowała interaktywnym zespołem – lekarzy, pielęgniarek, rehabilitanta i psychologa – osób, które niosą we Włoszczowie opiekę domową. Od października 2017 roku zaangażowała się w powstanie Oddziału Hospicjum Stacjonarnego w Szpitalu imienia Jana Pawła II we Włoszczowie. Robiła wszystko co możliwe, aby pacjenci na oddziale otrzymali nie tylko specjalistyczną opiekę, ale mogli poczuć się jak w domu. Doktor Joanna Śpiechowicz zmarła 17 marca we włoszczowskim hospicjum, od czerwca 2022 roku walczyła z chorobą nowotworową.
Bolesław Błoński
Choć przybył z sąsiedniego powiatu jędrzejowskiego, to pokochał ziemię włoszczowską i głęboko się zakorzenił, stając się cząstką naszej historii. W poniedziałek, 25 marca, w Koniecznie w gminie Włoszczowa odbył się pogrzeb Bolesława Błońskiego, nauczyciela, który cenił innych, starając się wydobywać z nich to, co najlepsze.
Bolesław Błoński urodził się 10 grudnia 1940 roku w Kanicach Starych w powiecie jędrzejowskim. Pracę w oświacie rozpoczął w 1960 roku w Szkole Podstawowej w Bebelnie w gminie Włoszczowa. Pracował też w Koniecznie w gminie Włoszczowa, a w latach 1986 - 1999 był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Rogienicach w gminie Włoszczowa. Absolwent Liceum Pedagogicznego oraz Studium Nauczycielskiego w Jędrzejowie oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Uczył wychowania fizycznego i biologii. Prowadził też niewielkie gospodarstwo rolne. Działał w radzie sołeckiej w Rogienicach. Włączał się w życie wsi, w której mieszkał. Dbał o szkołę i przedszkole. Bardzo dobrze zapisał się w pamięci uczniów i nauczycieli. Niestety szkoła i przedszkole podzieliły los placówek w Rząbcu, Przygradowie, Silpi Dużej, Dąbiu, Motycznie i Woli Wiśniowej, które zostały zlikwidowane w 2007 roku. Bolesław Błoński zmarł 21 marca.. Spoczął na cmentarzu parafialnym w Koniecznie.
Marian Stępień
Nauczyciel, emerytowany dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Wiśniowej. Zmarł po długiej chorobie 17 kwietnia, w wieku 89 lat.
Urodził się 24 października 1934 roku w Dębie, w powiecie opoczyńskim. W Opocznie ukończył liceum ogólnokształcące, a następnie Studium Nauczycielskie w Radomiu. Pracę pedagoga rozpoczynał w trudnych czasach powojennych. Ze łzą w oku wspominał początki swojej drogi zawodowej, kiedy nauczał młodzież w baraku pochodzącym z obozu Stutthof. Pracował w szkołach: na Pomorzu (w okolicach Miastka koło Koszalina - była to wieś Kołtki, w ówczesnej gminie Wołcza Wielka), w Domasznie w województwie łódzkim, a pracę zawodową zakończył w gminie Włoszczowa - w szkołach podstawowych w Rząbcu i w Woli Wiśniowej. Nauka, praca i wiedza to wartości, które cenił i propagował jako pedagog i człowiek. Uczył plastyki, techniki i geografii. Był prezesem Ogrodu Działkowego „Stokrotka” i z pasją oddawał się pracy działkowca. Aktywnie działał również w Spółdzielni Mieszkaniowej „Lokator”. Marian Stępień był wieloletnim i najstarszym członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego Emerytów we Włoszczowie.
Marian Mysior
Marian Mysior przez całą karierę zawodową był związany z doradztwem rolniczym. Pracę w tych strukturach rozpoczął już po ukończeniu zawodowej szkoły rolniczej, a 1 sierpnia 1977 roku w oddziałach ówczesnego Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego w Modliszewicach. W 2000 roku objął stanowisko kierownika powiatowego zespołu Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Włoszczowie i tę funkcję pełnił do 20 marca 2015 roku. Był nie tylko doświadczonym doradcą rolniczym, ale także zasłużonym społecznikiem na ziemi włoszczowskiej i samorządowcem - radnym powiatowym (II i III kadencji 2002 – 2010) i gminnym w kadencji 1998 - 2002, strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej w rodzinnych Rogienicach. Zmarł 10 czerwca w wieku 74 lat.
Zbigniew Krzysiek
18 października, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Zbigniew Krzysiek, były starosta i wicestarosta włoszczowski, jeden z najbardziej znanych samorządowców w powiecie włoszczowskim.
Zbigniew Krzysiek urodził się 7 sierpnia 1958 roku w Szczekocinach. Absolwent Technikum Rolniczego we Włoszczowie. Wyższe wykształcenie zdobył w 2005 roku. Pierwszą pracę podjął w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Moskorzewie. Po odbyciu służby wojskowej w 1981 roku został zatrudniony w Urzędzie Gminy w Moskorzewie. W latach 1994 - 2001 dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Moskorzewie z siedzibą w Chlewicach, następnie referent w Urzędzie Statystycznym w Kielcach do czasu wyboru na stanowisko starosty włoszczowskiego (2002 - 2006). Dwukrotnie wicestarosta włoszczowski. Radny powiatu włoszczowskiego niemal wszystkich kadencji (od 1999 roku). W ostatnich wyborach samorządowych mandatu nie zdobył. W 2011 roku został kierownikiem placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we Włoszczowie, a kwietniu 2019 roku ponownie dyrektorem już Wiejskiego Centrum Kulturalno-Turystycznego w Chlewicach. W 2014 roku kandydował na stanowisko wójta Moskorzewa, jednak wycofał się ze startu w drugiej turze.
Interesował się sportem - był na przykład zapalonym kibicem Korony Kielce (bywał niemal na każdym ich meczu), pasjonat myślistwa, lubił politykę. Związany z lewicą. Pełnił funkcję członka plenum i egzekutywy KG PZPR w Moskorzewie, potem w SLD (szef tej partii w powiecie włoszczowskim). Członek Stowarzyszenia Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi w Moskorzewie, należał do Polskiego Związku Łowieckiego, Ligi Obrony Kraju oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Moskorzewie.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!