Inwestycje, które budują przyszłość. Hala przetwarzania odpadów we Włoszczowie z wyróżnieniem
Blisko 1,4 mld euro wykorzystało województwo świętokrzyskie w minionym okresie unijnego finansowania na rozwijanie i modernizację infrastruktury drogowej, inwestycje, wspieranie przedsiębiorczości, ochronę zdrowia, środowiska, rozwijanie kultury i turystyki, przeciwdziałanie skutkom pandemii koronawirusa, pomoc dla mieszkańców Ukrainy i wiele innych działań. W środę 27 marca w Centrum Kongresowym Targów Kielce podczas spotkania pod hasłem “Inwestycje, które budują przyszłość”, uroczyście podsumowano realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w latach 2014-2020. Wręczono nagrody Świętokrzyskie Kreatory Rozwoju – dla firm, instytucji, samorządów i organizacji pozarządowych, które dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu zrealizowały innowacyjne, inspirujące, istotne dla życia mieszkańców i rozwoju regionu projekty.
W kategorii klimat i środowisko wyróżnienie otrzymało Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. Zakład Przetwarzania Odpadów Komunalnych „Kępny Ług” za projekt “Hala rozładunku i przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych wraz z wytwarzaniem paliwa alternatywnego na terenie Składowiska Odpadów Komunalnych „Kępny Ług” we Włoszczowie”. Technologia użyta w projekcie wpływa na przygotowanie do ponownego użycia, odzysku, recyklingu odpadów oraz unieszkodliwianie odpadów, dzięki czemu mniej śmieci trafia na składowisko. W ramach projektu powstała również innowacyjna linia do wytwarzania paliwa alternatywnego. Projekt chroni środowisko i przyczynia się do ograniczenia ilości nielegalnych wysypisk. Dofinansowanie z UE – 6 mln 800 tys. zł. Wartość projektu 12 mln 874 tys. zł
Jak już informowaliśmy w Zakładzie Przetwarzania Odpadów Komunalnych „Kępny Ług" we Włoszczowie powstała unikatowa instalacja, która ze śmieci produkuje paliwo alternatywne. W zamkniętym procesie transformacji termokatalitycznej powstają węglowodory uwalniające się w postaci pary, które po przejściu przez zespół chłodnic ulegają skropleniu, dając paliwo na potrzeby włoszczowskiej spółki. PGKIM wybudowało halę do przyjmowania zmieszanych odpadów komunalnych. W tej hali funkcjonują również biostabilizatory do wstępnego podsuszania. Powstała także nowa płyta kompostowa o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych, a także nowoczesne wagi dla śmieciarek i sprzęt do utrzymania porządku na składowisku. Dzięki pracom modernizacyjnym odpady nie tylko zalegają na czaszach, ale także ... zarabiają. Są one przetworzone tutaj, na linii sortowniczej, następnie odpowiednio pakowane, belowane na prasie kanałowej i sprzedawane.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!