Finiszuje wymiana pieca w dawnej szkole w Motycznie. Budynek będzie ogrzewny pelletem
"A jak tam kwestia ogrzewania w Motycznie w budynku dawnej szkoły? Czy pięć już jest? Ludzie tam czekają marznąc. Dogrzewają się czym się da, ale to niewiele daje" - zapytał internauta na gminnym profilu fb.
Przypomnijmy, że w siedmiu wiejskich ośrodkach – w Dąbiu, Przygradowie, Rogienicach, Motycznie, Silpii, Łachowie i Rząbcu likwidacja szkół odbywała się etapowo – funkcjonowały tam filie o stopniu organizacyjnym obejmującym klasy I-III. Zostały one utworzone w 1999 r., co nastąpiło w rezultacie zredukowania działających tu dotychczas tzw. pełnych, liczących jeszcze wówczas osiem oddziałów szkół podstawowych. Po kilku latach doszło do zamknięcia tych placówek. Budynki albo opustoszały, albo zostały sprzedane czy rozberane. Budynek dawnej szkoły w Motycznie służy mieszkańcom jako wiejska świetlica. Jako jeden z nielicznych po zlikwidowanych szkołach (drugi w Rząbcu). Do tej pory działa filia w Łachowie. Gmina stara się utrzymać mienie w dobrym stanie.
Od marca 2021 roku mieszkańcy Motyczna mają wodociąg. Dzięki temu poprawia się komfort ich życia, jak również warunki w wiejskiej świetlicy. Przyłącze zostało wykonane z funduszu sołeckiego. Za sołeckie pieniądze zasypano stare szambo. Mieszkańcy w zlikwidowanej szkole mają już utwardzony plac do spotkań i rekreacji, altanę oraz boisko. Korzystają z odnowionych przez siebie pomieszczeń w byłej szkole. Chcą remontować kolejne. I tak się dzieje. W tym roku zostały wyremontowane dwie łazienki i kuchnia za ponad 83 tysiące złotych, z tego 24 tysiące złotych to fundusz sołecki. Następnym etapem ma być remont holu. Sołectwo zgromadziło materiały. Gmina stworzyła też, w dawnym domu nauczyciela, dwa mieszkania komunalne.
Budynek był przez lata ogrzewany węglem. Piec nadawał się do wymiany i został zamówiony. Koszt to 100 tys. zł. Dostawa nastąpiła jednak dopiero kilka dni temu i trwa montaż nowego ogrzewania w budynku. Będzie na pellet. Kotłownia ma całkowicie nową instalację. Dzisiaj dotarł opał. Firma hydrualiczna robi wszystko, żeby ogrzewanie zostało włączone w tym tygodniu. Do tego czasu mieszkańcy zostali zaopatrzeni w grzejniki elektryczne. Na rynku brakuje obecnie kotłów gazowych, na pellet, pomp ciepła, ale i wysokiej klasy kotłów węglowych. Na realizację zamówienia trzeba czekać w niektórych przypadkach do kilku miesięcy.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!