Remont prezbiterium zabytkowego kościoła w Czarncy
Przypomnijmy, że parafie w Czarncy i Kurzelowie pozyskały na ratowanie swoich zabytkowych świątyń dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W latach 2024-2025 na renowację tych kościołów Gmina Włoszczowa przeznaczy ponad 1,7 miliona złotych ze swojego budżetu.
Hetman Stefan Czarniecki - znany Polakom z narodowego hymnu ( wczoraj obchodziliśmy dzień najważniejszej dla Polaków pieśni), w swojej rodzinnej miejscowości ufundował świątynię w 1640 roku (pierwotny, drewniany kościół, według Kaspra Niesieckiego, istniał już w 1184 roku, z 1326 roku pochodzi pierwsza informacja o tutejszej parafii). Około 1659 roku ukończono jej budowę. Dwa lata później 1662 roku rzeźbiarz pińczowski Tomasz Hinkowicz wystawił ołtarz główny. W 1665 roku pochowano w niej fundatora. W 1668 roku została konsekrowana. W kolejnych latach, najpóźniej do końca XVII wieku, wzniesiono obecną dzwonnicę. W 3. ćwierci XVIII wieku przeprowadzono gruntowny remont kościoła, połączony z wymianą części jego wyposażenia. W 1794 roku splądrowały go wojska rosyjskie. W 1825 roku zbudowano przy nim kruchtę, zaadaptowaną w 1850 roku na kaplicę. W XIX i na początku XX wieku kilkakrotnie odnawiano dzwonnicę i świątynię. W 1907 roku, z okazji przeniesienia szczątków Czarnieckiego do nowej trumny, umieszczono w wewnętrznej ścianie prezbiterium poświęcony mu pomnik (projekt Czesław Makowski). W 1935 roku wystawiono tam Hetmanowi okazały monument z sarkofagiem (projekt Zofia Trzcińska-Kamińska), którym w 1937 roku, w asyście rzeszy wiernych oraz oficjeli kościelnych i państwowych, złożono prochy Czarnieckiego. W latach 30. XX wieku zespół kościelny gruntownie wyremontowano. W 1956 r. pożar zniszczył dach, część wystroju (sztukaterie sklepienne) i wyposażenia (ołtarz główny i organy) świątyni. W latach 1957-1960 naprawiono m.in.: dach i dekorację sztukatorską na sklepieniach. W kolejnych dziesięcioleciach przy świątyni i dzwonnicy przeprowadzono szereg prac konserwatorskich i restauratorskich (m.in.: w latach 2002-2011 konserwowano obiekty związane z rodziną Czarnieckich).
Barokowa perełka architektoniczna wymaga dalszych remontów. W ostatnich latach świątynia doczekała się wymiany elektryki. Zostały przeprowadzone prace renowacje wewnątrz kościoła (malowanie, naprawa sztukaterii, wymiana tynków i reprofilacje spoin w murach). Na te wydatki parafia wcześniej pozyskała z budżetu państwa 35 tysięcy złotych na wymianę instalacji elektrycznej w świątyni, pamiętającej czasy elektryfikacji miejscowości w 1958 roku (cała inwestycja kosztowała ponad 55 tysięcy). W 2022 roku Czarnca otrzymała kolejne 70 tysięcy z budżetu państwa na kontynuację prac remontowych w kościele. Dofinansowanie pochodziło z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Ochrona Zabytków” Dzięki wsparciu z programu Odbudowy Zabytków w wysokości 490 tys. zł zostanie przebudowana posadzka w prezbiterium kościoła i powstanie nowa aranżacja przestrzeni w tej części świątyni ( m.in. nowe tynki przyziemia).
Prace prowadzi Zakład Remontowo - Budowlany Adama Wawrzkiewicza z Sielca, w powiecie staszowskim. Firma remontuje także dzwonnicę kolegiaty w Kurzelowie.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!