78. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
- Odwiedzający Miejsce Pamięci mogą zobaczyć ruiny budynków, które stały się symbolem zagłady Żydów i zbrodni popełnianych na Polakach, Romach, Rosjanach i ludziach innych narodowości. Plany architektoniczne i konstrukcyjne ukazują, co człowiek jest w stanie zrobić w imię ideologii. Wszystko jest ostrzeżeniem dla ludzkości, jakże wymownym dziś w świetle zbrodni wojennych dokonywanych przez Rosję na Ukrainie – podkreślił w wypowiedziach dla mediów dyrektor Muzeum dr Piotr Cywiński.
Niemieccy naziści, do momentu wyzwolenia przez żołnierzy Armii Czerwonej ok. 7 tys. więźniów, przebywających na terenie obozu, zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Muzeum w Auschwitz poinformowało, że z powodu wojny w Ukrainie przedstawiciele Rosji nie zostali zaproszeni na uroczystości związane z 78. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Motywem przewodnim 78. rocznicy będzie proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz, który szczególnie mocno określiły słowa ocalałego Mariana Turskiego, który w 2020 r. powiedział, że „Auschwitz nie spadło z nieba”.
Wystawę pt. „Zagłada Żydów europejskich” będzie można oglądać od dziś 27 stycznia br. na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach. Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zaprezentuje ją w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Wystawa składa się 14 plansz. Zawierają one podstawowe informacje o polityce nazistów wobec Żydów, propagandzie, codzienności w gettach, eksterminacji i skali morderstw w czasie II wojny światowej. Wystawa jest bogato ilustrowana plakatami i fotografiami pochodzącymi m.in. z Archiwum IPN, Archiwum Państwowego w Łodzi czy Bundesarchiv.
Zagłada Żydów była bezprecedensowym wydarzeniem w historii, którego ofiarą padło prawie 6 mln ludzi. Jej początek związany był ze zdobyciem władzy w Rzeszy Niemieckiej przez NSDAP, od początku realizującą program polityczny oparty na rasizmie. Proces Zagłady przebiegał czterema etapami, z których pierwsze dwa naziści wprowadzili w Niemczech jeszcze przed wybuchem wojny – zdefiniowanie obcego i pozbawienie go praw. Kolejne dwa – odizolowanie w gettach i mordowanie – Niemcy i ich kolaboranci realizowali stopniowo wraz z toczonymi działaniami wojennymi w Europie.
Bezprecedensowość Holokaustu jako „nowoczesnego” ludobójstwa polegała na wprzęgnięciu całego aparatu państwowego w jego realizację, zaangażowaniu nauki w proces mordowania (medycyna, inżynieria, chemia, statystyka) oraz wykorzystaniu materiału ludzkiego do produkcji przemysłowej. Zagładę przeżył co trzeci europejski Żyd.
Wystawa będzie dostępna do 28 lutego 2023 roku.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!