Urząd Gminy Włoszczowa

To jest prawdziwa wiosenna plaga. Znów wypalanie traw

Ocena 0/5

Kilka cieplejszych dni i w regionie świętokorzyskim na dobre rozpoczęło się niebezpieczne wypalanie traw. Tylko wczoraj strażacy musieli interweniować ponad 100 razy. Do kilkunastu interwencji w związku z pożarem traw doszło w miniony weekend w powiecie włoszczowskim. Ogień z nieużytków przeniósł się także do lasu.

Pożary traw powodują spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajkami lub pisklętami, np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków. Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki. Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren.

Za wypalanie traw można zapłacić karę nawet 5 tysięcy złotych. Jeśli pożar zagrozi życiu lub zdrowiu, albo dojdzie do dużych zniszczeń mienia, sprawca może trafić na 10 lat do więzienia.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności