Obchody 11 listopada we Włoszczowie. - Nie może być tak, że sąsiad nie rozmawia z sąsiadem przez politykę - apelował burmistrz Grzegorz Dziubek
Wczoraj, 11 listopada, odbyły się we Włoszczowie główne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Na wspólnej modlitwie w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP zgromadzili się mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy, służby mundurowe, szkoły, harcerze, strażacy delegacje zakładów pracy i firm.
Fragment homilii proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie ks. dr Marcina Rokity w czasie modlitewnego zawierzenia Ojczyzny Bogu.
Wideo https://www.facebook.com/watch/?v=923130379734467
Po nabożeństwie przez Przez centrum Włoszczowy pod pomnik Niepodległości przeszedł pochód patriotyczny. Tradycyjnie całe miasto zostało udekorowane biało-czerwonymi flagami. Flagi nieśli uczestnicy uroczystości.
Burmistrz Włoszczowy podkreślił wagę wydarzeń sprzed 106 lat dla każdego Polaka.
Wideo https://www.facebook.com/watch/?v=879508330956780
Grzegorz Dziubek apelował, o to, by polityka nie różniła ludzi: – Dzisiaj jest potrzeba budowania jedności w naszych małych ojczyznach. Nie może być tak, że polityka dzieli rodzinne stoły. Nie może być tak, że sąsiad nie rozmawia z sąsiadem przez politykę. Polityka powinna być sprawowana dla dobra społeczeństwa i tylko od nas zależy, w jakim kierunku będzie szła.
Burmistrz zwrócił się z apelem do świętujących. - Proszę państwa o to, aby dzień 11 listopada nie był tylko dzisiejszy, ale żeby promieniował na pozostałe dni w roku, żebyśmy przez 365 dni czuli się patriotami, mocno związani z naszą ojczyzną, żebyśmy budowali patriotyzm poprzez pracę, naukę, solidarność i współpracę.
Po przemówieniu burmistrza delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku. Część oficjalną zakończyła "Rota" odegrana przez orkiestry OSP z Kurzelowa i Młodzieżową Orkiestrę Dętą pod batutą Michała Dudkiewicza.
Komendantem uroczystości był dh Norbert Celebański.
11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. To właśnie tego dnia w 1918 r. doszło do zawarcia rozejmu w Compiegne pomiędzy państwami Ententy a Cesarstwem Niemieckim, który zakończył I wojnę światową. Na jego mocy Niemcy zostali zmuszeni do uznania suwerenności Polski, która po 123 latach zaborów powróciła na mapy jako niepodległy kraj.
W pierwszych kilkunastu latach rocznicę tego wydarzenia świętowano w Warszawie w ramach uroczystości wojskowych. Narodowe Święto Niepodległości zostało wprowadzone w 1937 r. i do czasu wybuchu II wojny światowej obchody państwowe zdążył się odbyć tylko dwa razy. W czasach okupacji świętowanie było niemożliwe, natomiast w 1945 r. zostało ono zniesione, a w zamian wprowadzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, które obchodzono 22 lipca na pamiątkę ogłoszenia Manifestu PKWN. Dopiero po transformacji systemowej w 1989 r. z powrotem zaczęto organizować uroczystości z okazji 11 listopada. Od tej pory odbywają się one w całym kraju, również we Włoszczowie.
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!