Konieczno czeka na ostatnie odcinki kanalizacji. Kurzelów przekroczył półmetek skanalizowania
Wiadomo powszechnie, że udzie mają dosyć szamb, które trzeba opróżniać, korzystając z usług firm dysponujących wozami asenizacyjnymi. W Koniecznie i Kurzelowie mieszkańcy też do niedawna nie mieli innego wyboru. Długie lata na każdym zebraniu wiejskim był poruszany temat kanalizacji. Od dziś mieszkańcy Konieczna i Kurzelowa mają możliwość odprowadzenia ścieków do gminnego kolektora. Wraz z siecią powstały sanitarne obiekty towarzyszące niezbędne dla sieci grawitacyjno-ciśnieniowej. Dzisiaj w obydwu tych miejscowościach odbył się odbiór techniczny 3,6 km kanału. W Koniecznie powstało 67 przyłączy kanalizacyjnych o długości ponad 413 metrów, natomiast w Kurzelowie 52 przyłącza o długości 258 metrów. W obu miejscowościach wybudowane zostały też przepompownie ścieków.
Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek przypomniał, że w lipcu 2021 roku została podpisana umowa z rzeszowską firmą Budomont na budowę sanitarnej w Koniecznie - Modrzewiu oraz sieci przy ulicy Wojska Polskiego i Armii Krajowej w Kurzelowie. - Pamiętamy doskonale kiedy jesienią 2021 roku zostały wbite symboliczne łopaty pod obydwie inwestycje - mówił dzisiaj podczas odbioru. Podziękował posłowi Bartłomiejowi Dorywalskiemu za pomoc w pozyskaniu pieniędzy. - Koszt inwestycji wyniesie przeszło 4 miliony złotych (2,3 miliona Kurzelów oraz ponad 2 miliony Konieczno). Gmina Włoszczowa otrzymała na te inwestycje 2,7 miliona dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki sieci skanalizowane zostało prawie 95 procent Konieczna i 65 procent Kurzelowa - pokreślił Grzegorz Dziubek.
Poseł Bartłomiej Dorywalski PiS gratulował burmistrzowi i samorządowi nie tylko sięgania po rządowe pieniądze, ale też wkładu własnego. - Żeby przeprowadzić tak ważne inwestycje gmina znalazła w swoim budżecie 2 miliony złotych - chwalił poseł Dorywalski.
Za sieć sanitarną dziękowali radni miejscy - z Kurzelowa Jerzy Wiśniewski, a z Konieczna Zbigniew Pasoń.
Jest się z czego cieszyć W Polsce nadal skanalizowanych jest jedynie 75 procent budynków w miastach, na wsiach to niecałe 40 procent. Skąd to wiadomo? Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na podstawie Powszechnego Spisu Mieszkańców.I jest jeszcze jeden niezwykle ważny aspekt związany z ekologią. Dokąd idą nasze ścieki? Te, które nie trafiają do oczyszczalni? Trafiają na pola, a niekiedy nawet do rzeki. Jeśli więc chodzi o kanalizację, nigdy nie będzie tak, że nie trzeba będzie w nią dalej inwestować. - I będziemy dalej realizować te potrzebne inwestycje - zapowiedział burmistrz Grzegorz Dziubek. W ostatnich dwóch kadencjach gmina nieustannie sieć kanalizacyjną powiększa.
Paweł Strączyński - prezes Włoszczowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, zachęcał mieszkańców, za pośrednictwem obecnych na odbiorze mediów, do podłączania się do sieci. Obliczenia są proste. Dla mieszkańców brak kanalizacji oznacza dodatkowe koszty, które wiążą się z wykonaniem szamba przy posesji. Ponadto koszty za wywóz nieczystości też musimy dołączać do swoich indywidualnych rachunków. Oczywiście szamba wiążą się też z innymi uciążliwościami.
Podkarpacka firma Budomont niebawem przystąpi do budowy ponad 8 kilometrów wodociągu w Rząbcu. Sieć będą miały w pierwszej kolejności Rząbiec i Nieznanowice. Potem przyjdzie pora na Michałów i Wymysłów.
Jak już informowaliśmy wielokrotnie w ramach inwestycji powstaną 152 przyłącza o łącznej długości blisko 14 kilometrów. Władze samorządowe Włoszczowy kilka lat zabiegały o pozwolenia na budowę. To był jeden z najtrudniejszych odcinków sieci wodociągowej w gminie ze względu na przebieg i warunki terenowe.
29 listopada prezes Włoszczowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Paweł Strączyński podpisał umowę z wykonawcą – rzeszowską firmą Budomont na wykonanie pierwszego etapu budowy. Z kolei Konieczno zyska 750 metrów kanalizacji z przyłączami. Koszt inwestycji wyniesie ponad 2,6 miliona złotych. 3 mln zł Włoszczowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji pozyskał z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Umowa o przyznanie pomocy finansowej została podpisana 29 września minionego roku w Świętokrzyskim Biurze Rozwoju Regionalnego w Kielcach.
W tej kadencji gmina Włoszczowa chce zakończyć wodociągowanie. Od 2014 roku wybudowane zostały wodociągi w Jeżowicach, Gościencinie, Silpi Małej i Dużej, Międzylesiu, Motycznie wraz z przysiółkami Mchowie i Kotowie, Woli Wiśniowej oraz wiele odcinków w mieście, np. przy ul. Tęczowej czy Sportowej.
Wideo https://www.youtube.com/watch?v=SMw2xNuRVTg
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!