Urząd Gminy Włoszczowa

Ekstremalne upały. Jak je przetrwać?

Ocena 0/5

Od kilku dni temperatura na poziomie 30ºC i wyższym to w naszym regionie norma. Upały dają się we znaki wszystkim, bez wyjątku. Niektórzy są jednak bardziej narażeni na intensywne działanie ostrych promieni społecznych niż pozostali. Upały są niebezpieczne i trzeba się przed nimi chronić.

Upał jest groźny szczególnie dla osób starszych oraz małych dzieci. Te osoby gorzej radzą sobie z odprowadzaniem nadmiaru ciepła z organizmu. Powinny więc unikać wychodzenia z domu w największy upał, czyli między godziną 10 - 17. Wbrew  opiniom nie powinniśmy chodzić roznegliżowanym, a raczej zakładać na siebie cienkie, przewiewne ubrania, które zasłaniają więcej naszego ciała

Równie ważne jest właściwe nawadnianie się i odżywianie. Powinniśmy pić co najmniej 2 litry wody dziennie, mężczyźni 2,5 l.  Pamiętajmy, że np. piwo gasi pragnienie tylko na chwilę, a finalnie będzie nas odwadniać. Należy także ograniczyć jedzenie słodyczy.

Gdy dojdzie do przegrzania organizmu, poczujemy ból głowy, a także mieć nudności, schowajmy się wówczas do jakiegoś chłodnego pomieszczenia lub do cienia i nawadniajmy się.  Jeśli mimo to, objawy nie ustąpią przez pół godziny, powinniśmy wezwać pomoc.

Podczas upałów kierowcy chętnie korzystają z klimatyzacji samochodowej. I tu trzeba zachować zdrowy rozsądek - zbyt duże skoki temperatury mogąprowadzić nawet do szoku termicznego.


Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności