Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Sięgnij po dotację

Przejdź do - Sięgnij po dotację

Lokalna Grupa Rybacka ma pieniądze na projekty konkursowe. Można je poznać w załączonym pliku.

24 kwietnia 2017

Zaproszenie na spotkanie z autorem "Wyroku"

Przejdź do - Zaproszenie na spotkanie z autorem "Wyroku"

Biblioteka Publiczna we Włoszczowie zaprasza 25 kwietnia br. na spotkanie z Mariuszem Zielke. Początek godz.17, sala konferencyjna. Wielu publicystów twierdzi, że pisarz bardzo przypomina Michaela Blomkvista – bohatera trylogii Millennium Stiega Larssona. Dziennikarz mimo wielu nagród i wyróżnień (m.in. Grand Press 2005) stracił nagle pracę w dużej gazecie. Nie poddał się i wiele ryzykując, ujawniał największe afery gospodarcze i korupcyjne na niezależnej stronie internetowej. Jest autorem powieści sensacyjno-kryminalnych, m.in. "Formacja trójkąta", "Sędzia", "Człowiek, który musiał umrzeć".

24 kwietnia 2017
Czytaj więcej o: Zaproszenie na spotkanie z autorem "Wyroku"

Krzyż Wolność i Solidarności za obronę Krzyży w szkole

Przejdź do - Krzyż Wolność i Solidarności za obronę Krzyży w szkole

Ksiądz Marek Waldemar Łabuda - współorganizator strajku szkolnego o pozostawienie Krzyży, 8 maja br. wraz z 12 innymi działaczami opozycji antykomunistycznej w PRL z byłego województwa kieleckiego, otrzyma Krzyż Wolności i Solidarności. Odznaczenie wręczy wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma. Uroczystość odbędzie się o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach, ul. Warszawska 5. Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

 

 

24 kwietnia 2017
Czytaj więcej o: Krzyż Wolność i Solidarności za obronę Krzyży w szkole

Majówka w Bebelnie

Przejdź do - Majówka w Bebelnie

Majówka to długo wyczekiwany okres, podczas którego można w końcu odetchnąć od natłoku obowiązków. Tym razem Koła Gospodyń Wiejskich spotkają się 27 maja br. w Bebelnie,  wśród wspaniałego krajobrazu, na ziemi związanej z rodziną Stefana Żeromskiego. Będą obrzędy wiosenne, Nabożeństwo Majowe, wprowadzenie gaika do wsi - było symbolem nadejścia wiosny, początkiem nowego roku gospodarczego, rozpoczęciem prac na roli. Gaik to gałąź sosny lub jodły przystrojona przez dziewczęta wstążeczkami, świecidełkami, koralikami. Wystąpi chór z Bebelna. Zwyczaje, obrzędy i wierzenia nadal są praktykowane pomimo, że ich magiczny charakter z czasem ustąpił miejsca zabawie. Wciąż jednak cieszą i sprawiają, że okres panowania na świecie wiosny jest dla nas wszystkich radosny. Przedstawicieli kół i stowarzyszeń zapraszamy na spotkanie organizacyjne 27 kwietnia, na godz.16.00, do Urzędu Gminy, sala nr 45.

24 kwietnia 2017

Nakręceni na bezpieczeństwo

Przejdź do - Nakręceni na bezpieczeństwo

Sześć drużyn szkół podstawowych z gminy Włoszczowa 22 kwietnia br. sprawdziło swoje umiejętności podczas Wojewódzkiej Inauguracji Ogólnopolskiej Akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”. W Zespole Placówek Oświatowych nr 1 Włoszczowie - wybór padł na Mistrza Polski w BRD - uczniowie rywalizowali w konkurencjach jazdy gokartem po torze przeszkód, rowerem po torze przeszkód i miasteczku ruchu drogowego. Dużo mobilizacji i koncentracji, ale też dobrej zabawy. Był quiz z przepisów ruchu drogowego, a także sprawdzian pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie próżnowali kibice poszczególnych drużyny, bowiem mieli za zadanie wykonać plakat nawiązujący do hasła akcji. Pierwsze miejsce zajęli gospodarze - uczniowie ZPO nr 1, drugie zawodnicy Szkoły Podstawowej w Bebelnie, a  trzecie  drużyna Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 we Włoszczowie. Organizatorzy przeprowadzili również mini turniej dla zaproszonych gości, którzy jeździli gokartem po torze przeszkód oraz rozwiązywali quiz ze znajomości przepisów ruchu drogowego. W tej rywalizacji najlepszy okazał się I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Artur Bielecki.

24 kwietnia 2017
Czytaj więcej o: Nakręceni na bezpieczeństwo

Jak czcić barwy narodowe

Przejdź do - Jak czcić barwy narodowe

2 maja przypada Święto Flagi. Dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. Wywieśmy w te dni biało-czerwone flagi, dając wyraz dumy, że jesteśmy Polakami! MSWiA w przygotowanej publikacji „Biało-Czerwona” podaje wskazówki jak prezentować barwy narodowe, polską flagę, a także bannery w przestrzeni publicznej tutaj

21 kwietnia 2017

1 maja targ będzie

Przejdź do - 1 maja targ będzie

Mimo dnia wolnego od pracy 1 maja br. plac targowy we Włoszczowie będzie otwarty dla sprzedających i kupujących.

21 kwietnia 2017

II Terenowy Bieg Zwiadowcy Konnego

Przejdź do - II Terenowy Bieg Zwiadowcy Konnego

Już za kilka dni 29 kwietnia br. Fundacja "Folwark Podzamcze", Okręgowy Związek Hodowców Koni w Kielcach oraz Powiatowe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne zapraszają na zawody im. kpt. Leona Staroszczyka ps. "Smolicza", które są hołdem dla żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Grzegorz Dziubek.

24 kwietnia 2017
Czytaj więcej o: II Terenowy Bieg Zwiadowcy Konnego

Wsiądź na rower i pomagaj dzieciom

Przejdź do - Wsiądź na rower i pomagaj dzieciom

Dołącz do akcji Rower Pomaga. Wpisz przejechane kilometry w formularzu. Dzięki temu dzieci otrzymają wymarzone rowery. Na potrzebnych 30 tysięcy km uczestnicy akcji Fundacji Elokogicznej Arka z gminy Włoszczowa przejechali do tej pory 1281 km. Jest też sponsor zakupienia roweru. Czekamy na kolejne przejechane kilometry i oferty wspracia. Celem akcji Rower Pomaga jest także promocja jazdy na rowerze, zachęcanie do dbania o zdrowie i środowisko. Przypominamy: Jeździsz na rowerze, wpisz przejechane kilometry na rowerpomaga.pl. Twój wynik zostanie dodany do specjalnego licznika kilometrów wraz z wynikami innych rowerzystów. Czym więcej wspólnie przejedziemy kilometrów, tym więcej potrzebujących dzieci otrzyma nowe rowery.

21 kwietnia 2017

Szkolne Grupy Europejskie w show "Kocham Cię, Polsko"!

Przejdź do - Szkolne Grupy Europejskie w show "Kocham Cię, Polsko"!

22 kwietnia o godzinie 20.00 na antenie TVP 2, w programie  „Kocham Cię, Polsko!”, zobaczymy młodzież ze Szkolnych Klubów Europejskich z Włoszczowy oraz gimnazjalistów z Dobromierza, Konieczna, Kluczewska, Oleszna. Organizatorką wyjazdu jest koordynatorka Szkolnego Klubu Europejskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie Aneta Jaszewska.

21 kwietnia 2017

Spada temperatura i zyski sadowników

Przejdź do - Spada temperatura i zyski sadowników

Temperatura od -3 do -5 stopni przy gruncie czeka nas w nocy z 20 na 21 kwietnia. W ciągu ostatnich dni  w całej Polsce wystąpiły silne przymrozki, które dotknęły rejony sadownicze także w regionie świętokrzyskim i spowodowały zniszczenia niemalże we wszystkich gatunkach upraw ogrodniczych. Najwięcej ucierpiały gatunki, które były najbardziej zaawansowane w rozwoju - czereśnie, grusze, śliwy, porzeczki, maliny, agrest, brzoskwinie, niektóre odmiany jabłek i truskawki. Straty liczą też właściciele upraw buraka cukrowego, kukurydzy czy rzepaku. Związek Sadowników RP zwrócił się z wnioskiem o szybką reakcję i uruchomienie mechanizmów pomocowych. Bardzo istotne jest, by straty zostały sprawnie oszacowane. Szybkość działania jest ważna ze względu na specyfikę sektora sadowniczego i groźbę bankructwa plantatorów. Zimniej na przełomie kwietnia i maja było tylko w najcięższym dla sadowników 2007 roku, kiedy temperatura spadła do - 8 stopni Celsjusza. Na Mazowszu wymarzło wtedy 90 procent kwiatów jabłoni.

 

20 kwietnia 2017

Jednym śladem. Bezpieczeństwo to pierwszeństwo

Przejdź do - Jednym śladem. Bezpieczeństwo to pierwszeństwo

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało koncepcję ogólnopolskiej akcji profilaktycznej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo”, w odsłonie dotyczącej bezpieczeństwa rowerzystów. W regionie świętokrzyskim akcja zostanie przeprowadzona pod hasłem: "Jednym śladem. Bezpieczeńtwo to pierwszeństwo". Inauguracja wojewódzka odbędzie się 22 kwietnia br. w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie.

 

21 kwietnia 2017
Czytaj więcej o: Jednym śladem. Bezpieczeństwo to pierwszeństwo