Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Oddaj krew

7 maja 2021

Spółka WZWiK podpisała dziś umowy na budowę kolejnych odcinków wodociągów i kanalizacji

Przejdź do - Spółka WZWiK podpisała dziś umowy na budowę kolejnych odcinków wodociągów i kanalizacji

Paweł Strączyński, prezes Włoszczowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. podpisał dwie umowy z szefami wyłonionych w przetargu firm na budowy:

7 maja 2021
Czytaj więcej o: Spółka WZWiK podpisała dziś umowy na budowę kolejnych odcinków wodociągów i kanalizacji

Jutro Narodowy Dzień Zwycięstwa

Przejdź do - Jutro Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa, ustanowiony na pamiątkę zakończenia najtragiczniejszej wojny w historii. 8 maja 1945 r. w Karlhorst marszałek Georgij Żukow o godz. 22.30 przyjął bezwarunkową kapitulację niemieckich sił zbrojnych od feldmarszałka Wilhelma Keitla. W Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już 9 maja. Oznacza to, że istnieją dwie oficjalne daty tego wydarzenia – 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRS i państwach bloku sowieckiego. Według jednych badaczy, koniec wojny w Europie oznaczał przede wszystkim zwycięstwo nad nazizmem i ocalenie narodu polskiego przed biologiczną zagładą. Dla innych, 8 maja jest dniem klęski narodów wschodniej Europy, oddanych przez zachodnich aliantów pod panowanie Rosji Radzieckiej.

7 maja 2021
Czytaj więcej o: Jutro Narodowy Dzień Zwycięstwa

Pierwszy krok do budowy świetlicy wiejskiej w Gościencinie. Dzisiaj gmina podpisała umowę na dokumentację projektową

Przejdź do - Pierwszy krok do budowy świetlicy wiejskiej w Gościencinie. Dzisiaj gmina podpisała umowę na dokumentację projektową

Firma Monopi Studio Robert Sędkowski z Klonowa wykona projekt przyszłej świetlicy w Gościencinie. Dzisiaj burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek i skarbnik Dariusz Górski podpisali umowę z wykonawcą na opracowanie koncepcji. Koszt to kwota 15 867,00 zł brutto. Projekt ma być gotowy w połowie grudnia tego roku. - Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to budowa świetlicy rozpocznie się w przyszłym roku. Szacunkowy koszt przedsięwzięcia wyniesie od 350 - 400 tysięcy złotych, jednak wydatki poznamy dopiero kiedy będzie projekt - wyjaśnił skarbnik Dariusz Górski. Przypomnijmy, że 2011 roku została zlikwidowana szkoła w Gościencinie. Od tego czasu aż do ubiegłego roku budynek był wykorzystywany na potrzeby społeczne - zebrania wiejskie, świetlicę dla dzieci, była w nim izba regionalna prowadzona przez KGW. Jednak radni zdecydowali, że dawna szkoła zostanie sprzedana ponieważ wymaga kosztownych remontów i modernizacji. Budynek nabyła za 202 tysiące złotych Danuta Łęcka, która jest właścicielką firmy usługowo - budowlanej. Nowa właścicielka już przystąpiła do remontów, a gmina do planów budowy nowoczesnej świetlicy dla mieszkańców. Świetlica stanie na komunalnej działce za szkołą. - "Budynek będzie służył mieszkańcom Gościencina, Silpi Dużej i Małej" - poinformował na swoim fb profilu burmistrz Grzegorz Dziubek. Będzie to już kolejna świetlica w gminie. Wcześniej takie miejsca powstały w Rząbcu, Nieznanowicach, podobną funkcję pełni Dom Ludowy w Kuzkach. Niebawem kontenerową świetlicę z Funduszu Sołeckiego będzie miało Dąbie.

6 maja 2021
Czytaj więcej o: Pierwszy krok do budowy świetlicy wiejskiej w Gościencinie. Dzisiaj gmina podpisała umowę na dokumentację projektową

Punkt Szczepień Powszechnych rusza pojutrze we Włoszczowie

Przejdź do - Punkt Szczepień Powszechnych rusza pojutrze we Włoszczowie

Jak poinformowało Powiatowe Centrum Kulturalno - Rekreacyjne we Włoszczowie przy ul. Koniecpolskiej 42 szczepienia w przygotowanych tu  punkcie rozpoczną się w piątek 7 maja br. od godziny 15 i potrwają przez najbliższy weekend (w sobotę i niedzielę 8-9 maja od godziny 8). Na początek jest 300 dawek szczepionki firmy Moderna. Po weekendzie szczepienia będą wykonywane w zależności dostaw preparatu. Rejestracji na szczepienia można dokonać elektronicznie poprzez stronę: www.pacjent.gov.pl. O szczegółach akcji PCK-R będzie systematycznie informował.

5 maja 2021
Czytaj więcej o: Punkt Szczepień Powszechnych rusza pojutrze we Włoszczowie

Gospodarka mieniem komunalnym. Gdzie znajdziesz wykaz nieruchomości przeznaczonych do wynajmu

Przejdź do - Gospodarka mieniem komunalnym. Gdzie znajdziesz wykaz nieruchomości przeznaczonych do wynajmu

Zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1990 z późn. zm.) Burmistrz Gminy Włoszczowa podaje do publicznej wiadomości, że na tablicach ogłoszeń w UG oraz na stronie internetowej zamieszczony został wykaz nieruchomości stanowiących własność Gminy Włoszczowa, przeznaczonych do wynajmu na okres  do 10 lat w trybie przetargu ustnego nieograniczonego. Wykaz ten wywieszony będzie przez 21 dni - od 4 maja do 25 maja br.

 

4 maja 2021

Chwalcie łąki umajone

Przejdź do - Chwalcie łąki umajone

W wielu miejscowościach gminy Włoszczowa nabożeństwa majowe tzw. majówki odbywają się przed kapliczkami i krzyżami w pobliżu łąk i pól. Tradycją nabożeństw majowych jest odmawianie Litanii Loretańskiej do Najświętszej Maryi Panny. To kilkadziesiąt krótkich wezwań do Matki Bożej na jej cześć. Królowanie Maryi przypomina 3 maja. Przed tym świętem przydrożne krzyże i kapliczki są odnawiane i ozdabiane. Ludzie dbają, aby zawsze były tu kolorowe wstęgi, kwiaty, ustawiają światełka. Autorem nabożeństwa prawdopodobnie jest włoski jezuita o. Ansolani. W 1713 r. w maju w kaplicy królewskiej w Neapolu codziennie urządzał koncert pieśni ku czci Bożej Matki, kończony błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. W Polsce pierwsze nabożeństwo majowe odbyło się w 1838 r. w Tarnopolu. To wyjątkowe przeżycie, kiedy w oderwaniu od codziennej pracy w majowe wieczory wspólnie z sąsiadami można było wyśpiewywać na cześć "Królowej rodzin, pokoju, Polski" przy kapliczkach. Pandemia wyciszyła rozmodlone gromadki, ale mieszkańcy nie zapomnieli o przydrożnych świątkach.

4 maja 2021
Czytaj więcej o: Chwalcie łąki umajone

Matura 2021

Przejdź do - Matura 2021

Prawie 10 tysięcy świętokrzyskich abiturientów przystąpiło we wtorek, 4 maja do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. To pierwszy obowiązkowy egzamin, jutro - 5 maja maturzyści zmierzą się z matematyką, a w czwartek - 6 maja z językiem angielskim. Egzaminy we wszystkich szkołach odbywają się w reżimie sanitarnym. "Lalka" Bolesława Prusa i "Ziemia obiecana" Władysława Reymonta to utwory, z którymi musieli się zmierzyć tegoroczni maturzyści podczas dzisiejszego egzaminu z języka polskiego. Powodzenia! Trzymamy kciuki!

4 maja 2021
Czytaj więcej o: Matura 2021

Skromne obchody 230. rocznicy uchwalania Konstytucji 3 Maja we Włoszczowie

Przejdź do - Skromne obchody 230. rocznicy uchwalania Konstytucji 3 Maja we Włoszczowie

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, uroczystości 3- majowe musiały zostać okrojone do minimum, w związku z obostrzeniami sanitarnymi, które obowiązują w całym kraju. We Włoszczowie rozpoczęły się w południe od Mszy Świętej w kościele Wniebowzięcia NMP, w której uczestniczyli mieszkańcy przedstawiciele samorządów gminy i powiatu, kombatanci i strażacy. Po modlitwie w intencji Ojczyzny delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Niepodległości. Obejrzyj tutaj

3 maja 2021
Czytaj więcej o: Skromne obchody 230. rocznicy uchwalania Konstytucji 3 Maja we Włoszczowie

Apel Komendanta Wojewódzkiego Policji

30 kwietnia 2021

Równać Szanse – Małe Granty” - konkurs dla jednostek kultury i ngo

Przejdź do - Równać Szanse – Małe Granty” - konkurs dla jednostek kultury i ngo

Konkurs „Równać Szanse – Małe Granty”  to szansa dla bibliotek, domów kultury i lokalnych organizacji pozarządowych na dotację w wysokości do 8 500 zł. Dotacja przyznawana jest na pięciomiesięczne działania młodych osób w wieku 13-19 lat, pochodzących ze wsi i miast do 20 tysięcy mieszkańców. Wnioski można składać do 1 czerwca br. do godziny 12.00, na projekty realizowane pomiędzy 1 września 2021 a 31 stycznia 2022 roku.

30 kwietnia 2021
Czytaj więcej o: Równać Szanse – Małe Granty” - konkurs dla jednostek kultury i ngo

4 maja - Dzień Strażaka

4 maja 2021

Galeria

  • Powiększ zdjęcie