Urząd Gminy Włoszczowa

Strona główna

Oplaty bezgotówkowe
Kompleksowa rewitalizacja centrum Włoszczowy
 
Centrum Edukacji i Kultury w Czarncy zaprasza - kontakt: 609-847-103 lub 606-218-448

Witamy na naszej stronie

Grzegorz Dziubek

Serdecznie witam na stronie internetowej Gminy Włoszczowa. Miasto i Gmina ma niezwykle ciekawą przeszłość.

I welcome to the website of the Municipality Włoszczowa. The city and municipality has an interesting past.

Burmistrz Gminy Włoszczowa

Grzegorz Dziubek

Czytaj więcej

Aktualności

Dziś Dzień Babci, jutro świętują Dziadkowie

Powiększ zdjęcie

Kto mnie może kochać więcej?

Zmarznę - grzejesz moje ręce,

Zszywasz spodnie, budzisz rano.

Miód smarujesz mi na chlebie.

Ty mnie kochasz - a ja Babciu, Dziadku

Bardzo, bardzo kocham Ciebie.

Takie piękne wierszyki wnuczki układają dla swoich ukochanych Dziadków. O przyjęcie życzeń zdrowia, radości i miłości najbliższych proszą przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Dudkiewicz oraz burmistrz Grzegorz Dziubek.

 

21 stycznia 2019
Czytaj więcej o: Dziś Dzień Babci, jutro świętują Dziadkowie

Trzynastacy. Szlakiem wileńskiej kadrówki

Powiększ zdjęcie

sobota, 26 stycznia o godz. 22:25,
niedziela, 27 stycznia o godz.18:55,
środa, 30 stycznia o godz. 14:40.

W te dni TVP Historia wyemituje film "Trzynastacy" szlakiem wileńskiej kadrówki. Dokument Doroty Kosiorkiewicz pokazuje przełomowe momenty w dziejach Polski. Powstanie Samoobrony Kresowej w 1918 roku, z której zrodził się 13. Pułk Ułanów Wileńskich z niezwykłym szwadronem tatarskim, który był echem naszej wielowiekowej tradycji. To ukochani ułani marszałka Piłsudskiego broniący Wilna. Dzisiaj żyją nie tylko w naszej pamięci. Ich tradycje kultywuje Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich w Kielcach. W polskich żołnierzy wcielili się również członkowie Wileńskiego Klubu Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Nowa Wilejka. W produkcji wzięli udział mieszkańcy Włoszczowy, członkowie Fundacji Fowark Podzamcze (rodzina Jedliczków). Jedna ze scena kręconych w Wilnie była powiązana z rotmistrzem Pileckim, wówczas młodym harcerzem, który również brał udział w samoobronie, kolejna – z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Akcja filmu obejmuje okres od początków Samoobrony aż do 1939 r. Dokument powstał na 100.lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

21 stycznia 2019
Czytaj więcej o: Trzynastacy. Szlakiem wileńskiej kadrówki

156 rocznica wybuchu powstania styczniowego

Powiększ zdjęcie Herb%20Powstania%20Styczniowego

Powstanie Styczniowe jest największym i najbardziej znaczącym z XIX - wiecznych ruchów niepodległościowych. Był to wielki zryw społeczny i patriotyczny,  ale także wielka tragedia, która zakończyła się klęską, ofiarami i zesłaniami. Miało ono natomiast olbrzymie znaczenie dla późniejszego kształtowania się nowoczesnej myśli politycznej - każdy nurt polityczny w Polsce z przełomu XIX i XX w. odnosił się do Powstania Styczniowego, choć programy partii politycznych różniły się. W szeregach powstańczych walczyli mieszkańcy ziemi włoszczowskiej i samej Włoszczowy.

21 stycznia 2019
Czytaj więcej o: 156 rocznica wybuchu powstania styczniowego

145. rocznica urodzin Wincentego Witosa

Powiększ zdjęcie

Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska - W. Witos

„Kiedy nie było Polski – dążyć do niej, gdy przyszła – pracować dla niej, a gdy będzie trzeba – bronić jej” - taką zasadą kierował się jeden z największych polskich przywódców ruchu ludowego Wincenty Witos. Jeden z twórców polskiej niepodległości. Politykę rozumiał jako sztukę godzenia sprzecznych interesów. Dla polskiej racji stanu gotów był poświęcić interes partyjny oraz życie prywatne. Wincenty Witos przeszedł wszystkie szczeble kariery politycznej, zaczynając od stanowiska wójta gminy Wierzchosławice, a na prezesurze Rady Ministrów kończąc. - Wincenty Witos jest ojcem naszej niepodległości i naszym wielkim przewodnikiem – mówił szef rządu Mateusz Morawiecki wczoraj w Wierzchosławiskach podczas ogólnopolskich obchodów urodzin wybitnego działacza chłopskiego i premiera II RP. Szef rządu przyjechał tam na zaproszenie rolniczej Solidarności. Świętokrzyscy ludowcy wczoraj oddali hołd Wincentemu Witosowi przy odsłoniętym w listopadzie pomniku trzykrotnego premiera i pierwszego prezesa PSL.

21 stycznia 2019
Czytaj więcej o: 145. rocznica urodzin Wincentego Witosa

Rozpoczyna się walka o tytuł „Sołtysa Roku Województwa Świętokrzyskiego 2018”

Powiększ zdjęcie

Zarząd Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej ogłasza konkurs na "Sołtysa Roku 2018" województwa świętokrzyskiego pod patronatem marszałka Andrzeja Bętkowskiego. Zgłoszenia można przesyłać do 30 marca br. Rozstrzygnięcie odbędzie się do 30 kwietnia, a nagrody i wyróżnienia wręczone 29 czerwca na dorocznym Zjeździe Sołtysów w Wąchocku. Nagroda główna to 20 tys. zł. Wyróżnienia w tym konkursie otrzymało w ubiegłych edycjach dwóch naszych sołtysów: Nieznanowic - Michał Szafrański oraz Konieczna - Zbigniew Pasoń. Wnioski należy wysyłać na adres:  Feliks Januchta, ul. Zagórska 12, 26 - 085 Miedziana Góra.

21 stycznia 2019
Czytaj więcej o: Rozpoczyna się walka o tytuł „Sołtysa Roku Województwa Świętokrzyskiego 2018”

Właściwie nie było kiedy odpocząć. Pracowite ferie w Bebelnie

Powiększ zdjęcie

Pierwszy tydzień ferii uczniowie spędzili na szkolnym zimowisku. Zajęcia rozpoczynały się o godzinie 9.00…Sami zobaczcie. ile atrakcji...

21 stycznia 2019
Czytaj więcej o: Właściwie nie było kiedy odpocząć. Pracowite ferie w Bebelnie

Otwarcie nowego przedszkola ze żłobkiem 2 lutego

Powiększ zdjęcie

Oficjalne otwarcie z odsłonięciem tablicy dedykacyjnej rozpocznie się o godz.10. Potem będzie część artystyczna, a po niej przedszkole i żłobek zwiedzą zaproszeni goście. Mieszkańcy będą mogli zwiedzić nowy obiekt w godzinach od 14 - 16. Przedszkole jest pomnikiem na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zostało wybudowane w ciągu 9 miesięcy za kwotę 9 mln zł. Gmina otrzymała 2,5 miliona złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Samorząd pozyskał również 400 tysięcy dotacji z rządowego programu „Maluch plus”. 

 
21 stycznia 2019
Czytaj więcej o: Otwarcie nowego przedszkola ze żłobkiem 2 lutego

Najlepszy chór seniora w regionie kolędował we Sanktuarium Bł. Józefa Pawłowskiego

Powiększ zdjęcie

Zwycięzca ubiegłorocznego  I Świętokrzyskiego Festiwalu Seniorów - Chór „Niezastąpieni” pod kierownictwem Mieczysława Króla, zaśpiewał dzisiaj mniej znane kolędy, dla wiernych parafii Bł. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie. Nastrój radości w parafialnej kaplicy podniosła informacja proboszcza ks. kan. Leszka Dziwosza o tym, że za 5 lat na jubileusz 25.lecia parafii, chór będzie mógł koncertować w nowym, budowanym obecnie kościele. Świątynia dziś została otwarta dla tych, którzy chcieli zobaczyć postęp prac budowlanych. Czas śpiewania kolęd dobiega końca, można je śpiewać do 2 lutego. Ale zanim umilkną, 27 stycznia od godz.14., w Domu Kultury we Włoszczowie będzie trwał XXVI Świętokrzyski Konkurs Kolęd i Pastorałek, którego współorganizatorem jest parafia Bł. Józefa Pawłowskiego. Wstęp bezpłatny.

20 stycznia 2019
Czytaj więcej o: Najlepszy chór seniora w regionie kolędował we Sanktuarium Bł. Józefa Pawłowskiego

Włoszczowa oddała hołd tragicznie zmarłemu Prezydentowi Gdańska

Powiększ zdjęcie

Gdy w Bazylice Mariackiej w Gdańsku rozpoczęła się Msza Święta pogrzebowa śp. prezydenta Pawła Adamowicza, dzisiaj w południe na Placu Konstytucji 3 Maja przed Urzędem Gminy we Włoszczowie, mieszkańcy z burmistrzem Grzegorzem Dziubkiem zapalili znicze przed okrytym kirem portretem tragicznie zmarłego samorządowca i uczcili pamięć gospodarza Gdańska chwilą zadumy. - Dziękuję mieszkańcom, że mogliśmy być solidarni z Gdańskiem i oddać hołd tragicznie zmarłemu Prezydentowi tego miasta – mówi burmistrz Grzegorz Dziubek. Relacja TV Włoszczowa tutaj

19 stycznia 2019
Czytaj więcej o: Włoszczowa oddała hołd tragicznie zmarłemu Prezydentowi Gdańska

Pamięć w modlitwie

Powiększ zdjęcie

W dzisiejsze południe mieszkańcy zapalili znicze, a wieczorem modlili się w intencji śp. Pawła Adamowicza w kaplicy Bł. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie. – Zło dobrem zwyciężaj - nawiązał do słów św. Pawła Apostoła proboszcz tej parafii ks. kan. Leszek Dziwosz, który odprawił Mszę Świętą za zmarłego prezydenta Gdańska. W modlitwie wiernych prosił, abyśmy do innych ludzi odnosili się z szacunkiem, miłością i zaufaniem. - Mimo, że mamy piękne porywy serca, na świecie jest także zło, które trzeba pokonywać we wzajemnych relacjach - mówił ks. Dziwosz. Dziś Kościół katolicki wspomina biskupa przemyskiego św. Józefa Sebastiana  Pelczara, założyciela Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego – Sercanek. Te siostry pracują we Włoszczowie. Pierwsza parafia pod  wezwaniem tego świętego powstała w Przeworsku. - Należy szukać tego co łączy, a nie co dzieli - głosił bp. Pelczar. We wspomnienie biskupa, którego zgromadzenie ma serce wyhaftowane na habicie, Polska żegnała Pawła Adamowicza. Prezydent został zaatakowany przez nożownika podczas gdańskiego finału WOSP 13 stycznia. Zmarł następnego dnia. Miał 53 lata. Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza. Spoczął w krypcie Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, obok obywateli najbardziej zasłużonych dla Gdańska. Inicjatorem wspólnej modlitwy we Włoszczowie był Łukasz Michalski, znany włoszczowski stomatolog i społecznik.

19 stycznia 2019
Czytaj więcej o: Pamięć w modlitwie

Włoszczowa pożegna prezydenta Gdańska światłami zniczy

Powiększ zdjęcie

19 stycznia, o godz.12.00 mieszkańcy będą mogli zatrzymać się na parkingu przy placu Konstytucji 3 Maja przed Urzędem Miasta, aby zapalić znicze i w milczeniu oddać hołd tragicznie zmarłemu Pawłowi Adamowiczowi. Cała Polska jest przepełniona żalem i przerażona tym, co się stało w niedzielę podczas gdańskiego finału WOŚP. Prosimy kierowców, aby tego dnia nie zostawiali pojazdów na tym parkingu. W tej częsci miasta będą wzmożone patrole policji. W sobotę odbędzie się pogrzeb tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza. W południe w gdańskiej Bazylice Mariackiej rozpocznie się Msza Święta pogrzebowa.

18 stycznia 2019
Czytaj więcej o: Włoszczowa pożegna prezydenta Gdańska światłami zniczy

Kwalifikacja wojskowa startuje już w lutym

Powiększ zdjęcie

Jak wygląda kwalifikacja wojskowa? Co badają? Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać? Pierwsze terminy badań lekarskich i komisji wojskowych zostały wyznaczone na 4 lutego. Na kwalifikację wojskową 2019 zapraszani będą przede wszystkim mężczyźni z rocznika 2000. Poszczególne WKU same ustalają terminy kwalifikacji wojskowych w zależności od liczby osób mogących stawić się na badanie na danym terenie. Publikujemy w załączonym pliku Obwieszczenie Wojewody Świętokrzyskiego.

 

18 stycznia 2019
Czytaj więcej o: Kwalifikacja wojskowa startuje już w lutym