Urząd Gminy Włoszczowa

Strona główna

Oplaty bezgotówkowe
Kompleksowa rewitalizacja centrum Włoszczowy
 
Centrum Edukacji i Kultury w Czarncy zaprasza - kontakt: 609-847-103 lub 606-218-448

Witamy na naszej stronie

Grzegorz Dziubek

Serdecznie witam na stronie internetowej Gminy Włoszczowa. Miasto i Gmina ma niezwykle ciekawą przeszłość.

I welcome to the website of the Municipality Włoszczowa. The city and municipality has an interesting past.

Burmistrz Gminy Włoszczowa

Grzegorz Dziubek

Czytaj więcej

Aktualności

Artur Fidera z Knapówki w gminie Włoszczowa wśród najlepszych świętokrzyskich producentów mleka

Powiększ zdjęcie

Nagrody wręczono wczoraj podczas I Świętokrzyskich Laurów Mlecznych w Kielcach. Gospodarstwo Artura Fidery liczy 55 sztuk krów, które osiągają wydajność średnią 10 212 kilogramów od sztuki. Znalazło się na dziewiątym miejscu w regionie. Pierwszy w rankingu jest Dariusz Szymkiewicz, który wraz z żoną Ewą prowadzi gospodarstwo w Sarbicach Drugich w gminie Łopuszno w powiecie kieleckim. Utrzymują stado około 100 sztuk bydła, z czego 40 to krowy mleczne.

21 marca 2019
Czytaj więcej o: Artur Fidera z Knapówki w gminie Włoszczowa wśród najlepszych świętokrzyskich producentów mleka

Ekolodzy i pasjonaci pszczół chcą, by miasta miały nawet najmniejsze pasieki

Powiększ zdjęcie Fot:%20Zbigniew%20Masternak

Kielecka Ligi Ochrony Przyrody przekonuje, że hodowla pszczół  jest bezpieczna. Ule zasiedlone byłyby przez łagodny gatunek owadów. Miód pozyskiwany w miastach jest ekologiczny i zdrowy. Pszczoły, pobierając nektar usuwają z niego metale ciężkie. W świecie obserwuje się katastrofalne, masowe wymieranie pszczół. Ekolodzy przypominają, że zawartość co czwartej łyżki na naszym stole, w końcowym efekcie, zawdzięczamy pracy tych owadów.  Hotel dla owadów zapylających to specjalna konstrukcja zbudowana z naturalnych materiałów po to, aby dać owadom schronienie. Mogą tam mieszkać m.in. pszczoły samotnice, biedronki, motyle czy złotooki. W jednym hotelu mogą przebywać różne gatunki owadów. Zainteresowani zakładaniem „miejskich pasiek” mogą kontaktować się z Zarządem Okręgowym LOP.

21 marca 2019
Czytaj więcej o: Ekolodzy i pasjonaci pszczół chcą, by miasta miały nawet najmniejsze pasieki

Przyszła wiosna, ale czy to już na pewno koniec zimy?

Powiększ zdjęcie

Za oknami pochmurno i może popadać. Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i da jeszcze o sobie znać. Chociaż pierwsze dni wiosny zapowiadają się pogodnie i ciepło,  powróci  jeszcze chłodne powietrze. Po słonecznym weekendzie poniedziałek przyniesie deszcz w całym kraju. Lokalnie aura może być wręcz zimowa. Opady deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu, spodziewane są już we wtorek. Termometry nie wskażą tego dnia więcej niż 5-7 stopni Celsjusza. Tym, którzy chcą już zmieniać opony na letnie, synoptycy podpowiadają, że warto jeszcze poczekać.

21 marca 2019
Czytaj więcej o: Przyszła wiosna, ale czy to już na pewno koniec zimy?

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Powiększ zdjęcie

Już wkrótce kolejna edycja ogólnopolskiej akcji "Dni Otwarte Funduszy Europejskich". zachęcamy do udziału. Pochwalcie się swoim sukcesem mieszkańcom i turystom, gdy będą zwiedzać zrealizowane przedsięwzięcia. Zaproponujcie odwiedzającym specjalne atrakcje. W ramach akcji "Dni Otwarte Funduszy Europejskich" Beneficjenci udostępniają swój projekt dla odwiedzających przynajmniej na jeden dzień, w terminie od 10 do 12 maja br. Dzięki stronie internetowej www.dniotwarte.eu, gdzie znajdą się informacje o poszczególnych projektach wraz z opisem oferowanych atrakcji, to również dodatkowa promocja projektów. Swój udział w "Dniach Otwartych Funduszy Europejskich" można zgłosić wypełniając elektroniczny formularz, który udostępniony zostanie na stronie: www.dniotwarte.eu VI edycja pod hasłem "Polska Różnorodna", podsumuje piętnaście lat wykorzystania Funduszy Europejskich oraz podkreśli ich wpływ we wszystkich regionach Polski.

21 marca 2019
Czytaj więcej o: Dni Otwarte Funduszy Europejskich

W kinie "Muza" będą zbierać karmę dla zwierząt

Powiększ zdjęcie

Kino "Muza" we Włoszczowie zaprasza od jutra do 26 marca, o godz. 15.00 na film pt: "O psie, który wrócił do domu". Pies wyrusza w długą, pełną przygód drogę, aby odnaleźć swojego właściciela. W dniach 22-24 marca br. /piątek-niedziela/ odbędzie się zbiórka karmy dla podopiecznych schronisk w Suchedniowie i Nowej Słupi. Każdy kto przyniesie ze sobą karmę dla zwierząt weźmie udział w losowaniu ciekawych nagród! Przed wejściem na salę kinowo-widowiskową należy wrzucić kupon z biletu do specjalnie przygotowanej kuli. Czekajcie na wiadomość na fanpage kina. 26 marca "Muza" ogłosi zwycięzców zbiórki.

21 marca 2019
Czytaj więcej o: W kinie "Muza" będą zbierać karmę dla zwierząt

Minister edukacji pisze do samorządów, włodarze miast chcą debaty oświatowej

Powiększ zdjęcie

Do zakończenia referendum strajkowego w szkołach i ogłoszenia oficjalnej frekwencji zostało kilka dni, ale szkół, które dołączają do sporu zbiorowego, wciąż przybywa. 4 marca 2019 roku, gdy ZNP ogłosiło datę strajku na 8 kwietnia, formalności strajkowych dopełniło większość placówek w kraju. Włodarze miast chcą zorganizować 8 kwietnia w Warszawie (w dniu rozpoczęcia strajku nauczycieli) debatę oświatową, na którą zaproszenie otrzymają premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Teresa Czerwińska. Finansowanie oświaty to zadanie publiczne zlecane samorządom. Subwencja oświatowa, którą dostają włodarze gmin w 90 proc. idzie właśnie na wynagrodzenia nauczycieli. Jego wysokość ustala rząd i wydatki na ten cel planuje w corocznym budżecie. ZNP domaga się wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł netto. Oświatowa „Solidarność” chce trochę mniej: 15 proc. podwyżki w  tym roku (z wyrównaniem od stycznia) i 15 proc. w 2020 roku. W przeliczeniu na kwotę „na rękę”, to wzrost wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego o 849 zł w ciągu dwóch lat (2019-2020).

21 marca 2019
Czytaj więcej o: Minister edukacji pisze do samorządów, włodarze miast chcą debaty oświatowej

Narodowe Czytanie noweli

Powiększ zdjęcie

Osiem noweli m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej i Bolesława Prusa będzie lekturą podczas tegorocznej, ósmej edycji Narodowego Czytania.

21 marca 2019
Czytaj więcej o: Narodowe Czytanie noweli

O programie #Nowa Piątka we Włoszczowie

Powiększ zdjęcie

Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego odwiedzą wszystkie świętokrzyskie gminy. Podczas organizowanych spotkań mieszkańcy otrzymają ulotki oraz broszury informujące o programach wchodzących w skład pakietu #Nowa Piątka. Bus Piątki przyjedzie do Włoszczowy 25 marca (poniedziałek, o godz. 8.30 na plac targowy (ul. Targowa).

21 marca 2019
Czytaj więcej o: O programie #Nowa Piątka we Włoszczowie

Piłka nożna z Hetmanem

Powiększ zdjęcie

W dniach 15 – 17 marca br. odbył się cykl międzynarodowych  meczów i turnieju pod nazwą „Piłka nożna z Hetmanem”. W zawodach wzięło udział 16 drużyn z Polski i Ukrainy w przedziale wiekowym od 12 do 18 roku życia, w sumie około 300 sportowców. Mecze rozgrywane były na stadionach we Włoszczowie, Bukowie, Kluczewsku, Małogoszczu a także na pięknym obiekcie  w Lelowie w Województwie Śląskim. W zmaganiach piłkarskich brali udział piłkarze Hetmana Włoszczowa, Wiernej Małogoszcz, Bukovii Bukowa, Arki Kluczewsko, Akademii Piłkarskiej Końskie, Lelovii Lelów, Skry Częstochowa  oraz drużyny z Ukrainy Athletik Odessa, FK Konotop, FC Nikolajew.

20 marca 2019
Czytaj więcej o: Piłka nożna z Hetmanem

Dni Otwarte w Wodach Polskich

Powiększ zdjęcie

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zaprasza do udziału w Dniach Otwartych. W każdy ostatni czwartek miesiąca, w godzinach od 8.00 do 14.00, nasi pracownicy będą udzielać wszelkich informacji oraz porad związanych z gospodarką wodną - odpowiedzą na Państwa pytania, pomogą wypełnić wniosek, sprawdzą niezbędną dokumentację.

 

20 marca 2019
Czytaj więcej o: Dni Otwarte w Wodach Polskich

Premiera filmu „Paszporty Paragwaju”

Powiększ zdjęcie

Nieznana historia dotycząca udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej jest tematem najnowszego filmu wyprodukowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Pokaz premierowy w Kielcach odbędzie się 26 marca br., o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. Bezpłatne zaproszenia dostępne są w siedzibie "Przystanku Historia".

20 marca 2019
Czytaj więcej o: Premiera filmu „Paszporty Paragwaju”

"Do Justyny, tęskność na wiosnę"

Powiększ zdjęcie Michał%20Piasecki?%20Zachód%20słońca%20w%20okolicach%20kopca%20św.%20Jana%20Nepomucena

Już tyle razy słońce wracało
  I blaskiem swoim dzień szczyci;
A memu światłu cóż to się stało,
Że mi dotychczas nie świéci?

W pierwszym dniu wiosny przypominamy tę sielankę jednego z najwybitniejszych polskich sentymentalistów, który poznał Włoszczowę i okolicę w czasie swych podróży. Sto lat temu klejnot poezji staropolskiej wydał Gustaw Bolesław Blumfeld. Franciszek Karpiński to nie tylko jeden z najważniejszych przedstawicieli sentymentalizmu w Polsce, ale też jeden najwybitniejszych poetów doby oświecenia. Twórca przepięknych wierszy miłosnych wpisał się na karty historii literatury, jako „śpiewak Justyny”. Przez pewien czas związany z dworem księcia Adama Czartoryskiego (wielkiego mecenasa sztuki) powrócił na wieś, gdzie starał się odnaleźć swoją arkadię, czyli ziemski raj. Nazywano go "poetą serca", "poetą zmysłów", "kochankiem Justyny", lecz mimo wielkich miłosnych uniesień przelewanych na papier, Karpiński nie zaznał szczęścia u boku żadnej z trzech ukochanych Justyn i do końca życia pozostał sam. Odwiedził Włoszczowę, był gościem właściciela  Włoszczowy Mikołaja Małachowskiego (podobno bawił tu przez dwa lata). Wizyta Franciszka Karpińskiego w Czarncy w 1788 została opisana w kronice „Podróży do Krakowa i jego okolic”.

 

20 marca 2019
Czytaj więcej o: "Do Justyny, tęskność na wiosnę"