Urząd Gminy Włoszczowa

Aktualności

Artykuły

Ile pieniędzy trafi na konta rolników w ramach pomocy klęskowej?

Przejdź do - Ile pieniędzy trafi na konta rolników w ramach pomocy klęskowej?

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku suszy, huraganu lub powodzi, mogą liczyć na wsparcie. Przysługuje im maksymalnie tysiąc złotych rekompensaty za hektar. Zgodnie z szacunkami poszkodowanych jest 252 tysięcy rolników, ale wniosków o wsparcie może być jeszcze więcej. Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski poinformował media, że obecnie jeszcze 1240 komisji szacuje straty, a zakończyło pracę 530.  2 października informowaliśmy w serwisie gminy, jak będzie wyglądać pomoc rządowa. 10 października pismo do gmin w tej sprawie wystosowała wojewoda świętokrzyska (w załączonym pliku).

16 października 2019

W Kinie Kobieta - "Zima wojna" i wiele atrakcji

Przejdź do - W Kinie Kobieta - "Zima wojna" i wiele atrakcji

27 października o godz. 15 zapraszamy do kina "Muza" na kolejny seans dla pań. Kobieca widownia będzie mogła obejrzeć świetny film Pawła Pawlikowskiego, który  podbił serca widzów na całym świecie - "Zimna wojna". Produkcja porównywana jest do „La La Land”, „Casablanki” i hitów Martina Scorsese. Wzrusza historia namiętnej, lecz niemożliwej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Na przeszkodzie ich uczuciu stają nie tylko trudne charaktery, lecz także wydarzenia zimnej wojny lat 50. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. Tło dla ludzkich wyborów i dramatów stanowi niezwykła ścieżka dźwiękowa - polska muzyka ludowa (śpiewa Mazowsze) przeniesiona z wiejskich chat do filharmonii, hipnotyzujący  bohemę jazz oraz szlagiery paryskich barów z połowy XX wieku. Niestety ten film nie może być pokazany bezpłatnie, ale bilet będzie zniżkowy tylko za 12 zł. Warto przyjść nie tylko, aby zobaczyć dobre polskie kino trzykrotnie nominowane do Oskara. "Muza" przygotowała wiele niespodzianek, w  tym 30% zniżki na wymarzone buty w CCC. Nie przegapcie!

16 października 2019
Czytaj więcej o: W Kinie Kobieta - "Zima wojna" i wiele atrakcji

Włoszczowskie tańczy!

Przejdź do - Włoszczowskie tańczy!

Fundacja Muzyka Zakorzeniona, Dom Kultury we Włoszczowie - filia w Koniecznie zapraszają 26 października na zabawę taneczną przy muzyce znakomitych kapel - Włoszczowskich Muzykantów i Światowców z Poznania. Będzie można potańczyć zrywne polki i ogniste obery, ale także spokojne walczyki, rytmiczne fokstroty i romantyczne tanga. Remiza OSP w Koniecznie, godz. 18. Wstęp wolny.

16 października 2019

Serce w podzięce i hetmański tort

Przejdź do - Serce w podzięce i hetmański tort

W Dniu Edukacji Narodowej dziękujemy naszym wychowawcom, nauczycielom, katechetom, którzy otwierali lub nadal otwierają nam okno na świat. To im w tym dniu pragniemy złożyć podziękowania za okazane nam serce, poświęcony czas, za umiejętne rozwiązywanie problemów, wspólne rozmowy, śmiech a czasem dzielony smutek. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy w  miniony piątek, 11 października, przygotowali akademię, podczas której podziękowali swoim nauczycielom - tym obecnym i tym, którzy już odeszli na emeryturę. Słowa wdzięczności popłynęły również do wszystkich rodziców - pierwszych nauczycieli, jakich spotykamy na swojej drodze. Za okazane serce uczniowie przynieśli w podzięce bukieciki róż.

15 października 2019
Czytaj więcej o: Serce w podzięce i hetmański tort

Przedszkolaki nauczycielom

Przejdź do - Przedszkolaki nauczycielom

11 października w  Przedszkolu Samorządowym Nr 2 we Włoszczowie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Ponieważ jest to święto pracowników oświaty, wzięli w niej udział wszyscy pracujący w przedszkolu oraz przedstawicielki Rady Rodziców - Ewa Rak-Pasoń, Iwona Jarmuda, Irena Cieślikiewicz i Sylwia Peroń.

15 października 2019
Czytaj więcej o: Przedszkolaki nauczycielom

30 lat szkoły Mistrza Brożka

Przejdź do - 30 lat szkoły Mistrza Brożka

Osada miała 700 lat, ogromne tradycje oświatowe nawet z rektorami Uniwersytetu Jagiellońskiego, a o szkołę z prawdziwego zdarzenia toczyła się batalia. Mieszkańcy składali się na materiały. Na budowie pracowali na zmiany. Proboszcz pożyczał betoniarkę, bo akurat wtedy plebanię stawiał. Dziś Zespół Placówek Oświatowych w Kurzelowie to jeden z najnowocześniejszych obiektów w gminie. W ubiegłym roku przeszedł termomodernizację. - Najważniejszy w szkole jest jednak uczeń - podkreśla burmistrz Grzegorz Dziubek. W budowie nowej szkoły wszyscy pomagali. Najpierw długo zbierano pieniądze. Część kosztów pokryła gmina, część uzbierali mieszkańcy. Byliśmy dumni, że własnymi siłami postawiliśmy szkołę. To placówka z tradycjami. Mamy patrona ks. Jana Brożka i piękny sztandar - podkreślają kurzelowianie.

15 października 2019
Czytaj więcej o: 30 lat szkoły Mistrza Brożka

Bieg Niepodległości

Przejdź do - Bieg Niepodległości
Pierwszy jest to Bieg Rodzinny „Historia Cię dogoni” o dystansie 2 km. Bieg otwarty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, gdzie zachęcamy do wzięcia udziału całych rodzin, aby stał się on biegiem wielopokoleniowym. Organizatorzy zachęcają do biegu w strojach (maski, charakteryzacja itp.) postaci historycznych związanych z obszarem działania LGD, w związku z możliwością uzyskania dodatkowych atrakcyjnych nagród. Drugi to Bieg Główny o dystansie 9 km, skierowany dla Kobiet i Mężczyzn od 16 roku życia. Wszystkie informacje na stronie LGD "Region Włoszczowski" tutaj
 
15 października 2019

Pamiętajmy o życzeniach dla nauczycieli! Dziś ich święto. Burmistrz nagrodził 40 najlepszych pedagogów

Przejdź do - Pamiętajmy o życzeniach dla nauczycieli! Dziś ich święto. Burmistrz nagrodził 40 najlepszych pedagogów

"Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych". /Konfucjusz/

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. Choć w Polsce gorączka wyborcza, uczniowie, rodzice i samorządy nie zapomniały o tak ważnym święcie. Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do nagradzania wyróżniających się dla niej nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Tak było we Włoszczowie. Burmistrz Grzegorz Dziubek wręczył swoje nagrody w Domu Kultury we Włoszczowie. - Tu spotkał się kwiat gminnej oświaty - podkreślił. Przypomniał tragicznie zmarłą kilka dni temu Jolantę Ratusznik. Sala uczciła pamięć nauczycielki chwilą ciszy. Nagrody nauczycielom wręczyli także dyrektorzy szkół. Ewa Rydzyk, nauczycielka z ZPO w Koniecznie otrzymała nagrodę Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożyła również Jolanta Żelichowska, dyrektor Samorządowego Centrum Oświaty.

14 października 2019
Czytaj więcej o: Pamiętajmy o życzeniach dla nauczycieli! Dziś ich święto. Burmistrz nagrodził 40 najlepszych pedagogów

Ikar. Legenda Mietka Kosza” – film o geniuszu fortepianu w kinie Muza w najbliższy piątek

Przejdź do - Ikar. Legenda Mietka Kosza” – film o geniuszu fortepianu w kinie Muza w najbliższy piątek

Kino "Muza" we Włoszczowie zaprasza na pokaz filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” – nagrodzonego na Festiwalu w Gdyni, portretu niezwykłego polskiego jazzmana. Na ekranie Dawid Ogrodnik, Piotr Adamczyk, Jowita Budnik i Justyna Wasilewska. Pierwszy seans 18 października, o godz. 17.

14 października 2019
Czytaj więcej o: Ikar. Legenda Mietka Kosza” – film o geniuszu fortepianu w kinie Muza w najbliższy piątek

Kanalizacja deszczowa na ul. Wiśniowej w ziemi, drogowcy kończą układanie asfaltu

Przejdź do - Kanalizacja deszczowa na ul. Wiśniowej w ziemi, drogowcy kończą układanie asfaltu

W połowie czerwca rozpoczęła się przebudowa infrastruktury podziemnej i budowy nowej kanalizacji deszczowej ulicy Wiśniowej we Włoszczowie, która w ulewne dni, przejmie spływającą po asfaltowej drodze wodę. Wykonawca od pierwszych dni narzucił duże tempo prac. Dawno są za nim najważniejsze roboty. Finalizuje układanie kanalizacji deszczowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Część głębokich wykopów, w których umieścił studnie już została zasypana. Są niewielkie utrudnienia na ul. Partyzantów we Włoszczowie, tu pod jezdnią biegnie odwodnienie osiedla Brożka, potrzebne jest przejście dla kanału. Apelujemy do kierowców, aby nie tracili cierpliwości. Natomiast na ostatnim odcinku remontowanej ulicy Wiśniowej trwa już układanie asfaltu. Koszt modernizacji wyniesie ponad 4,6 miliona złotych. Jest prowadzona w ramach koncepcji rewitalizacji miasta.

14 października 2019
Czytaj więcej o: Kanalizacja deszczowa na ul. Wiśniowej w ziemi, drogowcy kończą układanie asfaltu

Ulica Zielona we Włoszczowie już asfaltowa

Przejdź do - Ulica Zielona we Włoszczowie już asfaltowa

Kanalizacja deszczowa, wodociąg, chodniki, oświetlenie i wreszcie asfaltowa nawierzchnia - tak oto kończy się księżycowy krajobraz na ulicy Zielonej we Włoszczowie. Po dwóch miesiącach prac ponad 350 metrów nowej  drogi osiedlowej jest niemal gotowa. Przypomnijmy, że na przebudowę drogi gmina pozyskała dotację w wysokości 830 tysięcy złotych z Funduszu Dróg Samorządowych. Koszt inwestycji to ponad 1,65 miliona złotych.

14 października 2019
Czytaj więcej o: Ulica Zielona we Włoszczowie już asfaltowa

Krajobrazy po plenerze

Przejdź do - Krajobrazy po plenerze

Sierpień włoszczowskim artystom minął błyskawicznie. Jesienią czas zwolni i można zobaczyć, że nie leniuchowali na tegorocznym letnim plenerze. W zacisznej wiosce Celiny od 26 do 31 sierpnia uwieczniali piękno przyrody.  - "Na ziemi nie sposób znaleźć drugiego miejsca tak przyjaznego, cichego i tak oddalonego od goniącej codzienności. Oprócz nas były tylko ptaki, koty, psy, krowy i celińskie pola rozciągające się po horyzoncie" - napisała w przewodniku do wystawy poplenerowej Justyna Pośpiech, komisarz pleneru. Powstały głównie pejzaże i kwiaty. Przyroda jest wciąż niewyczerpaną skarbnicą prawdy, dziełem absolutnym, a przekładanie natury na płótno ćwiczeniem osiągania doskonałości w malowaniu pejzaży. Ale takie malarstwo pozwala na nieco więcej swobody - własną treść i formę. Artystyczną interpretację. Poplenerową wystawę prac Karoliny Bukowskiej, Krzysztofa Cupriana, Marii Dudkiewicz, Zofii Fabijańskiej, Agnieszki Herzog, Ewy Kowalskiej, Stanisława Mulewicza, Kariny Ożarowskiej, Justyny Pośpiech, Beaty Rodzyńskiej, Janusza Salwieraka, Artura Smerkowskiego, Edyty Stępień, Andrzeja Witczyka i Zbigniewa Woldańskiego można było zobaczyć w piątkowy wieczór, w galerii na piętrze włoszczowskiego Domu Kultury. Wystawa będzie czynna do połowy listopada. Zajrzyjcie!

14 października 2019
Czytaj więcej o: Krajobrazy po plenerze