Urząd Gminy Włoszczowa

Aktualności

Artykuły

XII Wojewódzki Turniej Sprawności Językowej

Przejdź do - XII Wojewódzki Turniej Sprawności Językowej

I Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie zaprasza 26 kwietnia na XII Wojewódzki Turniej Sprawności Językowej. Podczas pisania prac turniejowych przez uczniów odbędzie się spotkanie Anną Finkstejn – pracownikiem OKE w Łodzi. Patronat nad konkursem objęli:  Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, Starosta Włoszczowski Jerzy Suliga, Burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek.

25 kwietnia 2018

Wody Polskie wciąż w proszku. Problemy z załatwieniem formalności wodnoprawnych

Przejdź do - Wody Polskie wciąż w proszku. Problemy z załatwieniem formalności wodnoprawnych

Taka sytuacja trwa od marca. Pierwsza napisała o tym "Rzeczpospolita". Problemy z załatwieniem formalności wodnoprawnych powodują wstrzymanie inwestycji. Związek Powiatów Polskich bije na alarm - pisała już dwa miesiące temu red. Renata Krupa - Dąbrowska.

25 kwietnia 2018
Czytaj więcej o: Wody Polskie wciąż w proszku. Problemy z załatwieniem formalności wodnoprawnych

PKW: warto rozważyć podwyżkę wynagrodzeń dla urzędników wyborczych

Przejdź do - PKW: warto rozważyć podwyżkę wynagrodzeń dla urzędników wyborczych

W piśmie do sejmowej komisji samorządu PKW sugeruje podwyższenie wynagrodzeń dla urzędników wyborczych i odstąpienie od wymogu powoływania ich tylko spośród grona pracowników urzędów obsługujących organy administracji rządowej i samorządowej. Według Komisji ułatwiłoby to nabór urzędników wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza skierowała  20 kwietnia pismo do Przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP w sprawie propozycji zmian przepisów Kodeksu wyborczego. Zwrócono w nim m.in. uwagę na trudności w naborze urzędników wyborczych. PKW przypomniała, że do 2 maja powinno zostać powołanych 4556 urzędników wyborczych. Tymczasem na dzień 18 kwietnia 2018 r. zgłosiło się 2 917 kandydatów.

25 kwietnia 2018
Czytaj więcej o: PKW: warto rozważyć podwyżkę wynagrodzeń dla urzędników wyborczych

Ludność w gminach 2017

Przejdź do - Ludność w gminach 2017

Po pięciu latach spadku liczba ludności Polski wzrosła w 2017 r. o 0,6 tys. osiągając 38434 tys. mieszkańców- podał GUS. Ludność zwiększyła się w pięciu województwach, z czego największy przyrost zanotowano w woj. pomorskim, a największy ubytek w woj. świętokrzyskim. Publikujemy pełne zestawienie liczby ludności we wszystkich gminach.

25 kwietnia 2018
Czytaj więcej o: Ludność w gminach 2017

SzachMistrzowie powiatowi!

Przejdź do - SzachMistrzowie powiatowi!

15 kwietnia w Powiatowym Centrum Kulturalno - Rekreacyjnym odbyły się Mistrzostwa Powiatu Włoszczowskiego w Szachach. Były częścią obchodów 20. lecia województwa świętokrzyskiego i powiatu włoszczowskiego. W turnieju wzięło udział  28 zawodników. Zagrali debiutanci i bardziej doświadczeni. Najmłodszy uczestnik Dawid Waligórski miał 8 lat. Być może na szachowym włoszczowskim niebie zabłyśnie nowa gwiazda ogólnopolskiego formatu. W szachy grali Ludwig van Beethoven, Katarzyna II, Napoleon Bonaparte, Charlie Chaplin, Fryderyk Chopin, Albert Einstein, Józef Piłsudski, Jan III Sobieski. To także ulubiona gra najstarszej koronowanej głowy w Europie Elżbiety II, która na tronie zasiada 65 lat. Może spróbujecie?

24 kwietnia 2018
Czytaj więcej o: SzachMistrzowie powiatowi!

Mali ratownicy. Przedszkolaki uczą się udzielania pierwszej pomocy

Przejdź do - Mali ratownicy. Przedszkolaki uczą się udzielania pierwszej pomocy

Maluchy z Przedszkola Samorządowego nr 2 we Włoszczowie już kolejny raz 19 kwietnia wzięły udział w warsztatach z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Jednym z najciekawszych, a zarazem bardzo ważnym punktem warsztatów, były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, później odważniejsze przedszkolaki próbowały same udzielać pierwszej  pomocy  pod  bacznym  okiem  instruktora. Dowiedziały się, jak należy sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny oraz w jaki sposób wezwać pomoc i co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Ponadto  dzieci, dla utrwalenia, powtórzyły numery alarmowe. A wszystko to dzięki ratownikom medycznym Tomaszowi  Nowakowi  i Łukaszowi  Gawęckiemu z włoszczowskiego oddziału  Świętokrzyskiego  Centrum  Ratownictwa  Medycznego  i  Transportu  Sanitarnego.

24 kwietnia 2018
Czytaj więcej o: Mali ratownicy. Przedszkolaki uczą się udzielania pierwszej pomocy

Chcesz się pozbyć azbestu? Skorzystaj z dofinansowania

Przejdź do - Chcesz się pozbyć azbestu? Skorzystaj z dofinansowania

Najbardziej popularnym źródłem finansowania są dotacje za pośrednictwem gminy. W zdecydowanej większości fundusze skupiają się w gminach lub związkach gmin. Samorządy pozyskują, a następnie przekazują właścicielom nieruchomości środki na demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwianie odpadów zawierających azbest. Ułatwia to zainteresownym sięganie po wsparcie finansowe i skraca drogę składania wniosku. Po zmianie przepisów z takiej dotacji będą mogli skorzystać właściciele posesji, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, jednostki samorządowe gminy lub powiatu. 30 marca Rada Miejska we Włoszczowie uchwaliła Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Włoszczowa na lata 2017-2032, a 23 kwietnia określiła zasady dotowania.

24 kwietnia 2018
Czytaj więcej o: Chcesz się pozbyć azbestu? Skorzystaj z dofinansowania

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej

Przejdź do - Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej

Rada Miejska 23 kwietnia wyraziła zgodę na podwyższenie kapitału zakładowego spółki Włoszczowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji o kwotę 1.000.000,00 zł. Dokapitalizowanie spółki umożliwi dalszą rozbudowę oraz modernizację infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej na terenie Gminy Włoszczowa. Radni zwiększyli plan wydatków na 2018 rok o kwotę 37.243,69zł, dzięki temu zostanie m.in. dokończona budowa świetlicy wiejskiej w Nieznanowicach.

24 kwietnia 2018
Czytaj więcej o: Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej

Wyprzedaż garażowa

Przejdź do - Wyprzedaż garażowa

Już 5 maja, w godzinach 11.00 - 15.00, ulica Czarnieckiego 15.

24 kwietnia 2018
Czytaj więcej o: Wyprzedaż garażowa

Musimy przejechać 100 tysięcy kilometrów, nie mamy jednej dziesiątej

Przejdź do - Musimy przejechać 100 tysięcy kilometrów, nie mamy jednej dziesiątej

Trwa akcja Rower Pomaga. Do dzisiaj na naszej podstronie internetowej dokonano 185 wpisów, co przekłada się na 8268 kilometrów. Aby otrzymać rower od Fundacji Ekologicznej Arka musimy wyjeździć 100 tys. kilometrów. Mieszkańcy mogą włączyć się do akcji i rowerowe kilometry wpisywać na stronie rowerpomaga.pl, wybierając przy tym cel szczegółowy: Jeżdżę dla dzieci z Włoszczowy. Na tej stronie jest specjalny kalkulator CO2. Każdy może zobaczyć, ile CO2 emituje samochód pokonujący ten sam dystans, co rower. W tegorocznej broszurze Arki Włoszczowa została wyróżniona. Znalazła się w niej fotografia z naszego ubiegłorocznego finału.

23 kwietnia 2018
Czytaj więcej o: Musimy przejechać 100 tysięcy kilometrów, nie mamy jednej dziesiątej

Burzowo

Przejdź do - Burzowo

Przed burzami i silnym watrem ostrzega IMiGW. Wydał ostrzeżenie dla 10 województw w tym świętokrzyskiego. Synoptycyprognozują, że w trakcie burz może spaść od 15 do 25 milimetrów deszczu, wiatr w porywach może osiągnąć prędkość do 70 kilometrów na godzinę. Lokalnie grad. Ostrzeżenia wydano także dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

23 kwietnia 2018

Golgota Wschodu - co wiedzą o niej uczniowie, jaka jest w ich twórczości

Przejdź do - Golgota Wschodu - co wiedzą o niej uczniowie, jaka jest w ich twórczości

Przed budynkiem I LO we Włoszczowie wielki głaz przypomina policjanta Bartłomieja Pigulskiego zamordowanego przez NKWD w 1940 r. Kamień z gospodarstwa  starszego posterunkowego podarowała licealistom rodzina. Od 18 lat młodzież w kwietniu spotyka się przy obelisku, aby pomodlić się za pomordowanych na Wschodzie i złożyć wiązankę kwiatów. Dopełnieniem hołdu składanego ofiarom zbrodni jest konkurs "Golgota Wschodu". Twórcą pojęcia "Golgoty Wschodu" jest Papież Jan Paweł II. Ojciec Święty doświadczył podobnie jak jego rodacy dwóch totalitaryzmów: nazistowskiego i komunistycznego. W międzyszkolnym konkursie plastycznym i wiedzy zmierzyło się kilkunastu uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Celem konkursu jest upowszechnienie wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wiedzy na temat historii Polski - tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w Katyniu, Charkowie, Miednoje, gdzie w bestialski sposób zamordowano ponad 22 tysiące polskich jeńców wojennych. Tegoroczna edycja poświęcona była przedstawieniu zbrodni katyńskiej oraz losów sybiraków. Jak ważna jest wiedza historyczna, a jak ulotna, albo raczej przelotna? Licealiści zrobili ankietę na temat wiedzy historycznej. Sami zobaczcie, jak niewielki odsetek zna datę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

23 kwietnia 2018
Czytaj więcej o: Golgota Wschodu - co wiedzą o niej uczniowie, jaka jest w ich twórczości