Urząd Gminy Włoszczowa

Aktualności

Artykuły

Głową w ścianę

Przejdź do - Głową w ścianę

Zasłynął z wielu powiedzonek, jak choćby to, że pieniądze szczęścia nie dają, lecz każdy chce to sprawdzić osobiście.  Był świetnym krytykiem muzycznym, ale kiedy chciał studiować kompozycję  uczestniczył w jednej lekcji. Jego "Dzienniki" i "Alfabet" oszczędziły niewielu. Należał do najchętniej czytanych pisarzy PRL-u. Komuniści nie chcieli go słuchać, bo mówił, że jest ich wrogiem. W wolnej Rzeczypospolitej nie słuchali go przyjaciele, bo mówił, że się z nimi kompletnie nie zgadza. Tak więc tytuł wystawy poświęcony Stefanowi Kisielewskiemu, jednemu z najznamienitszych publicystów polskich dwudziestego wieku, nie jest tak przewrotny, jak on sam. Wystawę można oglądać do końca lutego w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach przy ul. Warszawskiej 5.

 

23 stycznia 2018
Czytaj więcej o: Głową w ścianę

Bez skierowania i z dowozem

Przejdź do - Bez skierowania i z dowozem

W ramach Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy, Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza panie na bezpłatne badania cytologiczne. Bez kolejki, bez skierowania, z bezpłatnym dowozem do ŚCO. Badania są przeznaczone dla kobiet w wieku 25-59 lat. Informacje i rejestracja odbywa się pod nr telefonu: 609 99 00 33. ŚCO dysponuje również bezpłatnym transportem dla osób z niepełnosprawnościami.

23 stycznia 2018

Wszystkie wydarzenia w jednym miejscu - powiatowy kalendarz na 2018 rok

Przejdź do - Wszystkie wydarzenia w jednym miejscu - powiatowy kalendarz na 2018 rok

Nie przegap! Kiedy odbędą się mistrzostwa sportowe, koncerty, plener malarski, warsztaty fotograficzne, targi, patriotyczne uroczystości czy konkurs literacki? Szczegóły będzie można znaleźć w kalendarzu wydarzeń, który wspólnie 23 stycznia układali przedstawiciele lokalnych samorządów na czele z wicestarostą Zbigniewem Krzyśkiem, organizacji pozarządowych, instytucji kultury i sportu, stowarzyszeń czy związków. Kalendarz, który mogą tworzyć mieszkańcy, będzie można znaleźć w serwisach internetowych powiatu i gminy. Prosimy o przesyłanie informacji na adres: prom@powiat-wloszczowa.pl

23 stycznia 2018
Czytaj więcej o: Wszystkie wydarzenia w jednym miejscu - powiatowy kalendarz na 2018 rok

Posiedzenie Związku Gmin Ziemi Włoszczowskiej

Przejdź do - Posiedzenie Związku Gmin Ziemi Włoszczowskiej

Odbyło się 23 stycznia i dotyczyło spraw organizacyjno-finansowych. 30 stycznia zbierze się Zgromadzenie ZGZW, aby uchwalić budżet na 2018 rok.

23 stycznia 2018

Co twoja gmina robi z pieniędzmi? Inwestuje w twoją przyszłość!

Przejdź do - Co twoja gmina robi z pieniędzmi? Inwestuje w twoją przyszłość!

Samorząd gminy Włoszczowa nie obniża aktywności inwestycyjnej. W 2018 roku odsetek wydatków na inwestycje przekroczy 28,6% budżetu (planowana kwota wydatków inwestycyjnych to 27 819,363 zł w budżecie, który według założeń zamknie się kwotą 97 096  566 zł). Oznacza to, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca (mamy ich 19. 768) wydatki inwestycyjne wynoszą 1407, 29 zł.  Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczone na infrastrukturę drogową, koncepcję rewitalizacji centrum miasta, budowę przedszkola i termomodernizację gminnych szkół. Zadania będą wykonane dzięki wsparciu unijnemu i kredytowi. Pod względem inwestycji to będzie wyjątkowy rok. Niewątpliwie chęć podejmowania inwestycji zwiększa się, gdy samorząd pozyskuje środki unijne. W 2018 roku kwota unijnych dotacji wyniesie 14 600 000 zł. To niemal połowa dochodów własnych które w budżecie gminy stanowią około 30 milionów. Zdaniem specjalistów fundusze unijne powinny premiować projekty, które realizują cele długoterminowe, np. poprawiają konkurencyjność inwestycyjną, migracyjną oraz warunki życia mieszkańców. I w przypadku gminy Włoszczowa tak jest.

 
23 stycznia 2018
Czytaj więcej o: Co twoja gmina robi z pieniędzmi? Inwestuje w twoją przyszłość!

Dzień bez Opakowań Foliowych

Przejdź do - Dzień bez Opakowań Foliowych

23 stycznia obchodzimy Dzień bez Opakowań Foliowych. Ta ogólnopolska inicjatywa zrodziła się kilka lat temu ze względów proekologicznych. W tym roku święto jest wyjątkowe. Od 1 stycznia 2018 obowiązują nowe przepisy, które likwidują bezpłatne torby plastikowe w sklepach – informuje Portal Samorządowy.pl

23 stycznia 2018
Czytaj więcej o: Dzień bez Opakowań Foliowych

Sukces "Jedynki" na turnieju BRD w Kędzierzynie - Koźlu

Przejdź do - Sukces "Jedynki" na turnieju BRD w Kędzierzynie - Koźlu

19 stycznia 2018r. drużyny Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie wzięły udział w VII Ogólnopolskim Turnieju BRD o Puchar Prezydenta Kędzierzyna - Koźla. W zawodach zorganizowanych w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 1 uczestniczyło 14 zespołów ze szkół podstawowych i gimnazjów z 10 województw (dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, podkarpackiego, małopolskiego, zachodnio-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego). Udział w Turnieju zakończył się dla włoszczowskich drużyn wielkim sukcesem. Reprezentacja szkoły podstawowej: Lena Rak, Karolina Jarząb, Kuba Kaczor (wygrał również klasyfikację indywidualną), Patryk Kozieł zdobyła I miejsce, zaś gimnazjaliści: Zuzanna Oleksy, Mateusz Trzebiński, Dominika Krawczyk uplasowali się na II miejscu. Dziesiąte miejsce wśród szkół podstawowych zajęli debiutanci - drugi zespół z SP 1 w składzie z czwarto- i piątoklasistów: Lidia Zając, Klaudia Niedbał, Kamil Oleksy, Kajetan Sztuka, Piotr Kaczor i Oskar Skiba. Gratulujemy uczniom i ich opiekunowi Marcinowi Sztuce.

22 stycznia 2018

Kolędy w Bebelnie

Przejdź do - Kolędy w Bebelnie

21 stycznia Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Włoszczowy dała piękny koncert kolęd w Bebelnie. - Mimo styczniowej aury klimat koncertu był  wręcz rodzinny - podkreślił na profilu społecznościowym MOD jej kapelmistrz Michał Dudkiewicz. Publiczność przyjęła muzykującą młodzież ciepło, a żegnała gorącymi  owacjami na stojąco. Były bisy i miłe słowa. Znakomicie zaprezentowały się solistki Sekcji Wokalnej Domu Kultury we Włoszczowie: Zuzanna Bełtowska, Julia Orlikowska oraz najmłodsza  Ala Nowak.  28 stycznia MOD zagra w Sanktuarium bł. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie, najpierw da oprawę muzyczna Mszy Świętej o godz. 12.00, a po zakończonej liturgii niedzielnej wystąpi  z koncertem. Zapraszamy do krótkiej wideo relacji z koncertu w Bebelnie tutaj

22 stycznia 2018

Był Mikołaj i dużo radości!

Przejdź do - Był Mikołaj i dużo radości!

Zarówno dzieci, jak i dorośli serdecznie  pozdrawiali tego niezwykłego gościa. Najmłodsi, którzy nie mogli się na Mikołaja doczekać wykrzykiwali głośno zaproszenie: „Mikołaju, Mikołaju chodź tu do nas!”. I przyszedł. Z workiem pełnym prezentów. Emocji było wiele. Mikołaj wypytywał dzieci, czy były grzeczne. Bo, żeby dostać upominek trzeba być grzecznym. Z Mikołajem wcześniej spotkał się burmistrz Grzegorz Dziubek i poprosił o przekazanie maluchom prezentów od siebie. Zapłonęła choinka. Nie zabrakło tańców, harców, nowych kolegów i rzecz jasna  słodkiego poczęstunku. 20 stycznia Koło Gospodyń Wiejskich "Wisienka" z Woli Wiśniowej przygotowało zabawę choinkową dla dzieci mieszkańców. A jest ich spora  gromadka. Zobaczcie, jak się bawiły.

22 stycznia 2018

Ostatni żołnierze Polski, walczącej o swą swobodę

Przejdź do - Ostatni żołnierze Polski, walczącej o swą swobodę

Tak nazwał powstańców styczniowych Marszałek Józef Piłsudski. W przedwojennej Polsce weteranów 1863 r. traktowano podobnie jak obecnie kombatantów Powstania Warszawskiego. Ci, którzy doczekali wolnej Polski zostali awansowani do stopnia porucznika. Przyznano im stałą pensję wypłacaną przez państwo. Uszyto dla nich mundury. Dodatkowo mogli mieszkać w utworzonych specjalnie dla nich schroniskach. Nawet generałowie salutowali przed nimi jako pierwsi. W okresie międzywojennym byli honorowani z najwyższym szacunkiem, i to przez zwolenników wszystkich opcji poszatkowanej i skłóconej sceny politycznej. Rocznice wybuchu powstania styczniowego obchodzone były co roku w wielu miastach Polski, a szczególnie uroczyście uczczono pamięć powstańców w 1933 roku, gdy minęło 70 lat od wybuchu walk. Żyło już wówczas zaledwie 365 weteranów, z których wszyscy zostali odznaczeni ustanowionym w 1930 roku Krzyżem Niepodległości.

19 stycznia 2018
Czytaj więcej o: Ostatni żołnierze Polski, walczącej o swą swobodę

Wszystkiego Najlepszego Babciom i Dziadkom

Przejdź do - Wszystkiego Najlepszego Babciom i Dziadkom

Ich Święto przypada 21 i 22 stycznia. Nie zapomnijcie w tych dniach o Babciach i Dziadkach, którym, życzenia: zdrowia, spokoju, szczęścia bez miary - składają przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Dudkiewicz oraz burmistrz Grzegorz Dziubek. Ale nie tylko dobre życzenia mają Samorząd Gminy i jej Gospodarz. Od 2015 roku osoby starsze mogą korzystać z Karty Seniora 60+ (do czego bardzo zachęcamy), a od stycznia br. z Klubu Seniora. Jesteście bardzo ważną częścią naszej społeczności. Czerpiemy z Waszej mądrości i doświadczenia.

22 stycznia 2018

Sprawdź czy jesteś w rejestrze wyborców

Przejdź do - Sprawdź czy jesteś w rejestrze wyborców

Krajowe Biuro Wyborcze rozpoczęło kampanię informacyjną pod hasłem „Wyborco! Sprawdź czy jesteś w rejestrze wyborców". To działanie prewencyjne na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi. Chodzi o to, aby uniknąć przykrych niespodzianek w dniu głosowania.

18 stycznia 2018
Czytaj więcej o: Sprawdź czy jesteś w rejestrze wyborców