Rolnicy z parafii Kurzelów dziękowali wczoraj za plony

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 września 2021

Fotorelacja tutaj

Są duże imprezy plenerowe corocznie odbywającego się Święta Plonów o randze  gminnej, powiatowej, wojewódzkiej, gdzie zaangażowanych w organizację jest wiele osób, podmiotów i firm. Są również te malutkie, lokalne, kiedy grupa osób potrafi wyczarować przepiękne podziękowanie za szczęśliwie zebrane plony. Jest w nich prawda tradycji i tożsamości lokalnej.
 
Kurzelów prezentuje ten lokalny, rodzinny styl dożynkowego święta i co roku to święto jest niby takie samo, a jednak trochę inne. W tym roku to mieszkańcy Dankowa Dużego wykonali piękny wieniec dożynkowy oraz zadbali o oprawę Mszy Świętej. Kosze z kwiatami, warzywami, owocami zanieśli do kościoła również mieszkańcy Kurzelowa, Międzylesia, Mchowia, Jeżowic, Gościencina, Silpi Dużej, Silpi Małej i przysiółka Nadolnik.
 
Mszę Świętą w intencji rolników sprawowali rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach, pochodzący z Dankowa Małego - ks.dr. Mirosław Cisowski oraz  proboszcz parafii WNMP w Kurzelowie - ks. Jacek Bonio.
 
Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra OSP Kurzelów, pięknie zagrali. W Mszy Świętej oprócz mieszkańców Kurzelowa i wszystkich wymienionych sołectw, uczestniczyli poseł na Sejm RP Bartłomiej Dorywalski i burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.
 
W Parafialnym Święcie Plonów było wszystko, co przystoi w podziękowaniu Bogu za szczęśliwie zebrane plony, aby nikomu nie zabrakło chleba do następnych zbiorów.
 
Szczęść Boże rolniczemu trudowi.
 
Tekst i zdjęcia: Beata Gieroń