Budowa łącznicy kolejowej w Czarncy. Od czwartku będzie zamknięta droga gminna Łachów - Kuzki

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 września 2021

W okolicach Włoszczowy i Czarncy trwa budowa łącznicy kolejowej, która ma ułatwić podróż z Kielc i południa województwa świętokrzyskiego w kierunku Warszawy i Łodzi oraz północy i zachodu Polski. Obecnie prowadzone są prace ziemne przed ułożeniem torów. Modernizowany jest także wiadukt we Włoszczowie. Pierwsze pociągi linią Czarnca - Włoszczowa Północ mają pojechać w pierwszej połowie 2022 roku. Umowa na budowę łącznicy z firmą ZUE została podpisana jeszcze w 2017 roku. Oddanie jej do użytku planowano na grudzień 2019 roku. Dwa lata temu poinformowano, że ruszyły pierwsze prace budowlane.  Od tego czasu jednak inwestycja trafiała na przeszkody. Jak informowała PKP PLK w lutym, termin realizacji umowy odłożono aż o dwa lata, z powodu m.in. z konieczności rozszerzenia zakresu prac projektowych i wykonania dodatkowych projektów podziałów działek. Prace ruszyły w czerwcu tego roku. W związku z robotami od 16 września, od godziny 13 zostanie zamknięta droga gminna Łachów - Kuzki. Ruch będzie odbywał się wyznaczonymi objazdami (w galerii).

Jednotorowa łącznica będzie zelektryfikowana i przystosowana do ruchu dwukierunkowego. Zapewni przejazd pociągów pasażerskich z prędkością 100 km/h, a towarowych 80 km/h.  W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy tor, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Na trasie łącznicy kolejowej między Centralną Magistralą Kolejową (linia nr 4) a linią Kielce – Fosowskie (linia 61) zaplanowano budowę wiaduktu nad drogą leśną w pobliżu Czarncy. Do przebiegu toru dostosowane będą obiekty inżynieryjne m.in. most nad rzeką Jeżówką i przepusty. Wcześniej wykonano prace przygotowawcze na stacji Włoszczowa Płn. i w rejonie przystanku Czarnca.

W ramach komplementarnej inwestycji, PLK zmodernizowały już przystanek w Czarncy. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego wygodniej korzystają z kolei w drodze do Kielc lub Częstochowy. Dwa wyższe perony po przebudowie ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Dogodne dojście na perony zapewniają pochylnie. Ścieżki naprowadzające i oznakowanie w alfabecie Braille’a, pomagają w orientacji osobom niewidomym i niedowidzącym.

Jak podaje inwestor, nowa ponad trzykilometrowa km łącznica Czarnca – Włoszczowa Północ zwiększy możliwości przejazdu pociągów na terenie województwa świętokrzyskiego. Możliwa będzie bardziej atrakcyjna oferta połączeń międzyregionalnych m.in. w kierunku Warszawy i Łodzi. Przewidywany czas przejazdu pociągów w relacji Kielce – Warszawa to 2h 20 min.

Zadanie pn. „Budowa linii kolejowej nr 582 Czarnca – Włoszczowa Północ” jest realizowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Wartość projektu to ok. 42,8 mln zł, w tym dofinansowanie UE wynosi ponad 36 mln zł.

Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Got. Przebieg łącznicy/ PKP PLK

  Got. Przebieg łącznicy/ PKP PLK

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie