"Wyszyński - zemsta czy wybaczenie" film braci Syków 24 września we włoszczowskim kinie "Muza"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 września 2021
Od 17 września w polskich kinach będzie można oglądać nowy film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie”. W roli głównej występuje Ksawery Szlenkier, partnerują mu m.in. Ida Nowakowska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska. Fabuła opowiada o losach wojennych księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - przyszłego Prymasa Polski. - Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu w Laskach, założonym przez franciszkankę Elżbietę Różę Czacką. - "Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. W czasie krytycznych sytuacji takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby" - czytamy w opisie produkcji. Wczoraj Prymas Tysiąclecia i Elżbieta Róża Czacka zostali beatyfikowani.  Wloszczowskie kino "Muza" pokaże fim 24 - 28 września (oprócz poniedziałku), o godz. 15.05 w nowej sali kameralnej.
 

W produkcji „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” wzięło udział około 200 aktorów i rekonstruktorów, wykorzystano oryginalne pojazdy historyczne oraz liczne pamiątki wypożyczone ze zbiorów Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Archiwum Sióstr w Laskach oraz kolekcji prywatnych.

Wśród rekwizytów używanych na planie pojawiły się m.in. autentyczne pudełko od butów, należące do księdza porucznika, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Udało się też odszukać oryginalne wyposażenie gabinetu Matki Róży Czackiej oraz szpitalny asortyment z powstańczego szpitala.

Zwiastun https://www.youtube.com/watch?v=qDfMv93dln4

Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa

Galeria

  • Powiększ zdjęcie