Rząd wprowadza stopień alarmowy BRAVO-CRP. Obowiązuje na czas wyborów parlamentarnych 2019

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 października 2019

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o wprowadzeniu stopnia alarmowego BRAVO-CRP. Decyzja ta ma związek ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi 2019. BRAVO-CRP będzie obowiązywał na terenie całego kraju od czwartku 10 października od godz. 00:01 do 14 października do godz. 23:59. Ma on zapewnić bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni podczas wyborów parlamentarnych 2019, które odbędą się w najbliższą niedzielę, czyli 13 października. Służby będą w podwyższonej gotowości w dniach 10-14 października, wójtowie burmistrzowie i prezydenci miast otrzymali pisma od wojewodów z poleceniem podjęcia przygotowań.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni, a stopień BRAVO-CRP jest drugim na czterostopniowej skali. Można go wprowadzić, gdy zaistnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym. W czasie, gdy obowiązuje stopień alarmowy BRAVO-CRP, administracja publiczna musi zadbać o wzmożony monitoring stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. W czasie, gdy obowiązuje stopień alarmowy BRAVO-CRP pracownicy służb zajmujących się bezpieczeństwem realizują takie zadania jak sprawdzenie dostępności usług elektronicznych czy monitorowanie bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Jak informuje Rżadowe Centrum Bezpieczeństwa czasie, gdy obowiązuje stopień alarmowy, bezpieczeństwo uzależnione jest nie tylko od tego, jak działają służby, ale także od czujności obywateli. "W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - czytamy w komunikacie RCB.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje premier, podpisując stosowne zarządzenia. Stopień alarmowy BRAVO-CRP wprowadzono również na czas organizacji i przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w maju tego roku. Stopień ALFA, czyli pierwszy z czterech stopni alarmowych, obowiązywał z kolei podczas tzw. szczytu bliskowschodniego w Warszawie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, a ostatnio także podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego BRAVO-CRP organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego realizują m. in. takie zadania jak:

  • wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
  • monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
  • sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
  • poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
  • wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP ( patrz grafika).
 
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa

Galeria

  • Powiększ zdjęcie