Buduje się obwodnica Włoszczowy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 października 2019

Trwa budowa pierwszego etapu obwodnicy Włoszczowy. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 14 miesięcy. Droga  pozwoli ominąć zakorkowane centrum miasta. Natężenie ruchu jest ogromne, dziennie nawet do 7-8 tysięcy pojazdów, przy 20-procentowym udziale ruchu ciężarówek. Dochodzi do kolizji, potrąceń, a w ostatnim czasie nawet do wypadków śmiertelnych. Nowa droga usprawni ruch tranzytowy i w znaczny sposób skróci czas przejazdu. Umożliwi też skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi czy firmami, z pewnością wpłynie na rozwój gospodarczy terenów w sąsiedztwie dróg wojewódzkich i miasta.

 

Przez Włoszczowę biegną trzy drogi wojewódzkie: 742, 785, 786. Korzystają z nich kierowcy jadący w stronę Kielc, Jędrzejowa, Katowic, Łodzi czy Częstochowy. Teraz ominą miasto drogą o długości 7,5 km. Trasa poza granicami miasta połączy drogi nr 742 i 786. Na tym planowanym objeździe trwają już roboty ziemne. Pracuje ciężki sprzęt. Mieliśmy możliwość zobaczyć postępy prac. Wszystko posuwa się do przodu. Kierowcy i mieszkańcy z niecierpliwością oczekują obwodnicy, a na razie to drogowcy pędzą z terminami i dodają gazu przed nadejściem zimy.

W ramach zadania powstanie droga klasy GP (standard  drogi głównej ruchu przyspieszonego) o szerokości 7 metrów. Wykonawca, którym jest firma Drog-Bud z Częstochowy, wybuduje skrzyżowania, chodniki, drogi dojazdowe, oświetlenie, ekrany akustyczne i przejścia dla zwierząt.

Całkowity koszt inwestycji, wraz z wykupami gruntów, to 60 mln zł. Same roboty budowlane będą kosztować 43 mln zł. Prace mają się zakończyć w listopadzie 2020 roku. Do tej pory, w ramach zadania przebudowany został już dwukilometrowy odcinek ulicy Jędrzejowskiej w ciągu DW-742, który stanowi wylot w kierunku południowo-wschodnim obwodnicy. Pierwszą łopatę pod tę część objazdu Włoszczowy wbił 12 września ub.r. były marszałek województwa, obecnie eurodeputowany Adam Jarubas. Podczas jego kadencji powstała koncepcja i niezbędne dokumenty (część z nich przygotowały powiat i gmina), które pozwoliły na rozpoczęcie budowy długo oczekiwanej we Włoszczowie inwestycji - ponad 40 lat. Mieszkańcy mieli dość samochodów ciężarowych rozjeżdżających drogi, stwarzających zagrożenie w centrum miejscowości, hałasu i wstrząsów dniami i nocami.

Była też druga łopata, blisko miesiąc temu 12 września, którą licznie wbijali politycy, przedstawiciele obecnego Samorządu Województwa i wyżsi urzędnicy państwowi.

Inwestycja jest realizowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie