Wielowiekowa, zabytkowa plebania odzyskuje dawny blask

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 lipca 2019

Przypomnijmy, że w mieście wiosną rozpoczęła się rewitalizacja Włoszczowy. Zmiany zaczęły się od remontu zabytkowej XIX-wiecznej plebanii w parafii Wniebowzięcia NMP. Długo nie była remontowana, ale dzięki uporowi samorządu, parafii i unijnym pieniądzom, wkrótce dołączy do atrakcji turystycznych gminy. Niewiele osób wierzyło, że budynek odzyska dawny blask. Kiedy ruszyły prace ratunkowe i remontowe z dawnej konstrukcji zostały jedynie ściany zewnętrzne. Będzie nowe poddasze oraz stołówka Towarzystwa Pomocy Brata Alberta. W budynku powstanie też świetlica, w której organizowane będą spotkania kulturalne i rozrywkowe. Całość dopełni ekspozycja sztuki sakralnej. Jak zapowiada proboszcz parafii - ks. prał. Zygmunt Pawlik, z ciekawymi zbiorami.

Parafia zgromadziła pamiątki po biskupie pomocniczym diecezji kieleckiej Mieczysławie Jaworskim, który pochodził z Włoszczowy - liczne zdjęcia pokazujące jego działalność. Są zbiory dotyczące strajku w obronie krzyży, do jakiego doszło we włoszczowskim zespole szkół zawodowych w grudniu 1984 roku. W przyszłym parafialnym muzeum będzie można zobaczyć m.in. stare szaty i sprzęty liturgiczne, a także portrety właścicieli miasta z połowy XVIII wieku - Szymona Otfinowskiego i jego żony Teresy ze Śmietanków. Oddzielną wystawę wspólnota parafialna zapewne poświęci partyzantom, w tym Mieczysławowi Tarchalskiemu "Marcinowi", legendarnemu dowódcy oddziału w obwodzie włoszczowskim Armii Krajowej.

Prace przy remoncie zabytkowej plebanii idą do przodu. Są już stropy, powstają ściany działowe. - Za miesiąc budowa poddasza będzie na ukończeniu - mówią zapracowani murarze.

Kościół Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie zbudowany został w miejscu objawień, do jakich miało dojść w połowie XVII wieku. Stanowi diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin.

Prace rewitalizacyjne prowadzone są też przy remoncie poprzemysłowego budynku u zbiegu uli Wigury i Pocztowej, metamorfoza czeka Dom Kultury, rozpoczęła się przebudowa ul. Wiśniowej i powstanie strefa aktywnego wypoczynku przy basenie Nemo. Największe zmiany czekają park w Rynku. Plac zyska nową nawierzchnię, monitoring i fontannę. Prace rewitalizacyjne potrwają do końca 2020 roku. Całkowity koszt projektu to prawie 23 miliony złotych, z czego 15 pochodzi z unijnego dofinansowania.

Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie