75. rocznica bitwy na Zwierzyńcu w niedzielę w Czarncy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 marca 2019

Przypominamy: uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbędą się 17 marca. Zapraszają Szkoła Podstawowa w Czarncy oraz Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Bitwa na Zwierzyńcu  (19 marca 1944)  była pokłosiem akcji zbrojnej, przeprowadzonej dzień wcześniej na terenie Włoszczowy, przez kilka plutonów AK, m.in. konfiskaty artykułów z niemieckich magazynów, zniszczenia akt gminy i powiatu oraz urządzeń telefonicznych, a także zlikwidowania konfidentów. Opanowanie Włoszczowy przez oddziały AK zakończyło się sukcesem. Partyzanci bez strat własnych ukryli się w okolicznych lasach.

Pluton ppor. Zenona Siudy „Wolta” oddalił się w rejon gajówki Zwierzyniec, gdzie zatrzymał się na odpoczynek. Niestety Niemcy zaskoczyli partyzantów. Podczas walki zginęło ich 11, w tym dowódca plutonu, 4 zostało ciężko rannych.Niemcy, po kilku dniach kazali pochować ciała na Cmentarzu Żydowskim, skąd w 1945 roku ekshumowano je i przeniesiono na cmentarz parafialny we Włoszczowie. 18.03.1984 r. została ufundowana tablica pamiątkowa ku czci poległych żołnierzy Armii Krajowej i przekazana pod opiekę uczniów Szkoły Podstawowej im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie