Astronomiczna wiosna dopiero za kilka dni, a wypalanie traw już jest plagą!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 marca 2019

Wystarczyło kilka cieplejszych dni, a włoszczowscy strażacy już wielokrotnie wyjeżdżali do gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków. Wiele się o tym mówi, ale niestety złe praktyki powtarzają się w rolnictwie z roku na rok. I zawsze o tej samej porze - na przełomie zimy i wiosny.

Bywają dni, kiedy jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu włoszczowskiego interweniują aż trzy razy przy pożarach traw i powstałego w ich wyniku pożarciu poszycia w kompleksie leśnym. Tak było 7 marca w Ludyni.

Wypalanie traw jest prawnie zabronione. Karą dla podpalacza może być wysoka grzywna lub nawet kara pozbawienia wolności. Dodatkowo także strażacy zwracają uwagę na to, że niekontrolowane wypalanie trawy przy zmianie warunków atmosferycznych może zakończyć się tragicznie i dla podpalacza, i dla innych osób. Nierzadko bywało tak, że pożar z wypalania traw przenosił się na domy, zabudowania gospodarcze. Są przypadki, w których ucierpieli ludzie, ci sami, którzy podkładali ogień, ale też osoby postronne.

Wystarczy, że wiatr zmieni kierunek i człowiek wpada w śmiertelną pułapkę dymu i ognia. Kilka głębszych oddechów, za dużo dymu w płucach i traci się przytomność. Sekundy i człowieka nie ma! - alarmują strażacy.  Jakie tragiczne  skutki niesie za sobą podpalanie suchych traw na nieużytkach rolnych? W 2016 roku ofiarą wypalania traw w regionie świętokrzyskim stał się 59-letni mieszkaniec podkieleckiej gminy Zagnańsk. Mężczyzna, według świadków, próbował gasić ogień.

Od 2010 roku w pożarach traw na terenie województwa świętokrzyskiego życie straciło 10 osób, a ponad 20 zostało rannych. Ogień stanowił śmiertelną pułapkę dla osób, które podpalały trawy, nierzadko jednak w tragicznych okolicznościach ginęły osoby, które albo próbowały gasić płomienie lub całkowicie przypadkiem znalazły się w centrum pożaru.

Z uwagi na charakter pożarów traw i nieużytków (zazwyczaj są one dużych rozmiarów), stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale też  zwierząt, lasów i zabudowań. Angażują znaczną liczbę sił i środków zawodowej i ochotniczej straży pożarnej, które w tym czasie mogą być niezbędne w innym miejscu dla ratowania życia i mienia ludzkiego. Ponadto koszty takich akcji (paliwo, środki gaśnicze, amortyzacja sprzętu), które ponosi całe społeczeństwo, są znaczne. Efektem wypalania są często niekontrolowane pożary, skutkujące często dużymi stratami materialnymi

Zapamiętaj!

  • wypalanie traw jest zabronione, kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł,
  • jeśli wypalanie traw, które skończy się pożarem, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, sprawcy może grozić kara pozbawienia wolności do lat 10.

Źródło: KP PSP we Włoszczowie

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Fot. KP PSP we Włoszczowie

    Fot. KP PSP we Włoszczowie