Kolejne biograficzne szkice autorstwa Tadeusza Stolarskiego z Włoszczowy, byłego dyrektora włoszczowskiego liceum, polonisty i regionalisty

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 marca 2019

1 kwietnia br. o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Włoszczowie odbędzie się promocja kolejnego tomu biogramów „Znanych i nieznanych ziemi włoszczowskiej” W czasie spotkania będzie można kupić najnowszą książkę Tadeusza Stolarskiego i otrzymać autograf autora. Jest to już kolejna publikacja tego regionalisty, który ma w swoim dorobku szkice biograficzne ludzi związanych z powiatami włoszczowskim i jędrzejowskim od czasów najdawniejszych po lata współczesne.

Tadeusz Stolarski (rocznik 1938) to laureat nagrody starosty włoszczowskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2004 roku. Współpracował z kieleckim „Słowem Ludu”.  Juror konkursów poetyckich i literackich, do dziś m.in. konkursu poezji im. Łukasza Uniejewskiego. Emerytowany nauczyciel wciąż jest aktywny i przybliża biografie konkretnych ludzi, ich działalność na tym terenie, z którym związali swoje życie zawodowe i twórcze. Pokazuje też kariery tych, którzy stąd się wywodzili, tu się wychowywali, choć ich dokonania ujawniły się gdzie indziej, obejmując niekiedy zasięgiem nawet cały kraj.

Pierwszy tom „Znani i nieznani ziemi włoszczowskiej” ukazał się w 2003 roku, przy wsparciu Włoszczowskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury i współudziale Oficyny Wydawniczej "STON 2" w Kielcach. Tego rodzaju publikacji nie można porównać do słowników biograficznych czy szerzej opracowanych wykazów. Są to biogramy (w części przygotowane dla autora przez osoby prezentowane w wydawnictwie), ale stanowią ważny przyczynek do dziejów regionalnych, ponieważ nota biograficzna osnuta jest na wydarzeniach, różnorodności postaci i bogactwie ziemi włoszczowskiej.

Wstęp na promocję jest wolny. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych.

Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie