Dziś Światowy Dzień Obniżenia Kosztów Energii - zadbaj o niższe rachunki i chroń środowisko

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
10 stycznia 2019

To święto obchodzi się na całym świecie od wielu lat. Zapoczątkowała go niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance, działająca od 1995 roku. To dobra okazja do edukacji i przypomnienia, że oszczędzać możemy na co dzień a nie tylko od święta. Największym pożeraczem prądu są domowe urządzenia. Możemy sporo zaoszczędzić, jeśli rozsądnie z nich korzystamy. Eksperci mają proste sposoby, dzięki którym ograniczysz zużycie energii elektrycznej i grzewczej!

Pamiętaj, by przed wyjściem z domu wyregulować grzejniki! Obniżając temperaturę o 1 st. C, oszczędzisz ok. 6 proc. energii. Podczas nieobecności w domu można pozwolić sobie na obniżenie temperatury o kilka stopni, co przełoży się na większe oszczędności. Idź z duchem czasu i postaw na inteligentne rozwiązania – teraz możesz sterować temperaturą za pomocą aplikacji!

  1. Każde urządzenie podłączone do gniazdka pobiera energię elektryczną, nawet gdy nie jest włączone. Zwróć uwagę, by odłączać wszystkie nieużywane sprzęty RTV i AGD.
  2. Wybieraj energooszczędne żarówki i urządzenia elektroniczne o klasie A+++ lub A++. Chociaż ich cena jest nieco wyższa, inwestycja zwróci się w postaci niższych rachunków.
  3. Kontroluj temperaturę i klimat wewnętrzny dzięki zastosowaniu rolet – zewnętrznych lub wewnętrznych przez cały rok. Latem ochronią cię przed nadmiarem ciepła. Wybierz roletę zewnętrzną, by ograniczyć straty ciepła zimą. Umożliwiają one także poprawę izolacyjności okien nawet do około 15 proc. W oszczędzaniu energii mogą pomóc również rozwiązania inteligentnego domu, które dzięki czujnikom temperatury, same będą opuszczać i podnosić rolety w odpowiednim momencie.
  4. O oszczędzaniu myśl już na etapie przygotowywania projektu. Odpowiedni dobór materiałów budowlanych pomoże Ci nie tylko znacząco obniżyć koszty rachunków, ale podniesie też komfort życia mieszkańców i pozytywnie wpłynie na jakość powietrza. Pamiętaj, że 70 proc. kosztów utrzymania domu stanowią koszty ogrzewania. Tutaj możesz oszczędzić najwięcej. Jeśli myślisz o budowie domu, buduj energooszczędnie i nie trać energii – teraz to prostsze niż myślisz!

Galeria

  • Powiększ zdjęcie