Przypominamy: piesi po zmroku zawsze muszą nosić odblaski!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
6 grudnia 2018

W ostatnich dniach na drogach województwa świętokrzyskiego doszło do kilku tragicznych wypadków z udziałem pieszych. Każda osoba poruszająca się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych. Z tego nakazu zwolnione są osoby poruszające się po zmierzchu chodnikiem lub w strefie zamieszkania. Ustawodawca nie określa, jak mają wyglądać wymagane elementy odblaskowe. Wśród dostępnych na rynku samozaciskowych opasek lub zawieszek, kamizelek lub drobnych odblaskowych elementów stroju pieszy może wybrać te, w których zarówno będzie czuł się dobrze i które znacząco poprawią jego widoczność. Za brak odblasków pieszemu grozi mandat do 100 zł. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Dbajmy o własne bezpieczeństwo. Używanie elementów odblaskowych przez pieszych w okresie, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, często może decydować o czyimś życiu. Świećmy więc dobrym przykładem i nośmy odblaski!

Jak poinformowała st. sierż. Monika Jałocha, rzeczniczka prasowa KPP we Włoszczowie, na terenie powiatu w mijającym roku doszło do 15 zdarzeń z udziałem pieszych. - Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu to jedno z priorytetowych zadań Policji. To właśnie ta grupa jest narażona na najbardziej dolegliwe skutki zdarzeń drogowych. Pieszych oraz rowerzystów chroni przede wszystkim własny rozsądek. Każdy z nas uczestniczy w ruchu drogowym. Apelujemy więc o rozwagę używanie elementów odblaskowych. Do kierowców zwracamy się o ostrożność i uwagę. Kierowca powinien ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić. Zachować bezpieczny odstęp w czasie wyprzedzania. Bezpieczeństwo na drodze zależy od wszystkich uczestników ruchu drogowego - podkreśliła Monika Jałocha.

Więcej uprzejmości i życzliwości na drodze, savoir-vivre też chroni życie i portfel. Ale trzeba pamiętać, że tu nie obowiązuje kodeks towarzyski, ale twarde przepisy ruchu drogowego.

Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG we Włoszczowie

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie