Fascynacje Mariana Opani

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 września 2015

"Moje fascynacje” to tytuł recitalu Mariana Opani, w którym artysta zaprezentuje szereg piosenek i monologów. Fascynacja twórczością takich artystów jak Jacques Brell, Marian Hemar, Włodzimierz Wysocki, Wojciech Młynarski, Bułat Okudżawa składa się na recital piosenek, przeplatany ulubionymi monologami kabaretowymi pióra m.in. Antoniego Słonimskiego, Marcina Wolskiego, Jana Pietrzaka. W programie będzie można usłyszeć utwory tj.: „Cukierki dla panienki”, „Piosenka starszych kochanków” J. Brella, „Modlitwa” B. Okudżawy, „Tyle jest miast” M. Hemara, „Nieśmiały monolog” M. Wolskiego, „Brydż” A. Słonimskiego i inne.  Dom Kultury we Włoszczowie 2 października, godz.20.

Marian Opania urodził się 1 lutego 1943 w Puławach. Jeszcze w czasie studiów na PWST w Warszawie, zadebiutował w filmie „Miłość dwudziestolatków” („Amour a vingt ans”). Debiut na scenie teatralnej przyszedł później, po zakończeniu studiów, 10 października 1964 roku. Przez następne trzynaście lat Marian Opania był związany z Teatrem Klasycznym w Warszawie, następnie z Teatrem Studio, Teatrem Kwadrat, Teatrem Komedia. Od ponad dwudziestu lat artysta związany jest z warszawskim Teatrem Ateneum.

W 1970 roku za role w filmach „Skok” i „Sąsiedzi” otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego młodego aktora roku, przyznawaną przez tygodnik „Ekran”. Jego najwybitniejsze role to monodram „Moskwa-Pietuszki” Wienedikta Jerofiejewa i rola redaktora w „Człowieku z marmuru” Andrzeja Wajdy.

Poza rolami dramatycznymi zachwycał interpretacją piosenek i songów w muzycznych spektaklach „Wysocki”, „Brel” i „Hemar” - jak „Lot Moskwa – Odessa”, „Cukierki dla panienki mam” czy „Amsterdam”.

https://www.youtube.com/watch?v=gRDsVQekaQM

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie