Opłatek z kombatantami

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
6 grudnia 2017

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się spotkanie opłatkowe członków Świętokrzyskiego Porozumienia Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz przedstawicieli Powiatowych Rad Kombatanckich z terenu województwa świętokrzyskiego. Włoszczowskich kombatantów reprezentował Michał Nasulewicz. W kombatanckim opłatku,  zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski, uczestniczyli członkowie Zarządu Województwa – Agata Binkowska i Piotr Żołądek.

- Chcę Państwu bardzo gorąco podziękować za to, że jesteście z nami, że możemy korzystać na co dzień w różnych okolicznościach z Państwa doświadczenia, wiedzy, mądrości. Również za to, że kształtujecie w nas, nowym pokoleniu, świadomość, jak należy o wolność dbać, jak należy ją rozumieć, jak należy ją przekazywać, utrwalać. Wolność dla mnie osobiście jest pracą domową, którą w duchu odpowiedzialności należy odrabiać każdego dnia – mówił Piotr Żołądek, jednocześnie składając kombatantom życzenia zdrowia, wiary i nadziei z okazji nadchodzących świąt.

- Dziękuję za to, że mogę się z Państwem spotkać. Dziękuję, że pokazujecie, jak celebrować tradycję chrześcijańską, ale też jak kochać swoją ojczyznę. Tego się od Was uczę – powiedziała Agata Binkowska. Do życzeń dla kombatantów dołączyła Beata Oczkowicz, dyrektor Biura Spraw Obronnych, Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Urzędu Marszałkowskiego, dedykując zebranym wiersz Emilii Waśniowskiej o tematyce świątecznej.

Uczestnicy spotkania otrzymali niedawno wydane wspomnienia członka Związku Sybiraków Macieja Lisa pt. „Dziecko szczęścia”, które obejmują okres deportacji autora i jego rodziny w czasie II wojny światowej na tereny Związku Radzieckiego.

- Jak zawsze przy okazji naszych spotkań zwracam się do Państwa z prośbą, żebyście spisywali swoje wspomnienia. Zostawcie coś potomnym, chociażby po to, żeby młodzi nie uważali, że wojna to zabawa, ale że wygląda zupełnie inaczej niż sobie to wyobrażają – prosił Maciej Lis, przewodniczący Świętokrzyskiego Porozumienia Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Po części oficjalnej kombatanci podzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia. W spotkaniu uczestniczyli również dyrektorzy placówek ochrony zdrowia, które przystąpiły do zainicjowanego przez marszałka województwa programu pn. Szpitale i Przychodnie Przyjazne Kombatantom.  

W części artystycznej wystąpiła wokalistka  Ania Wielońska i uczennica klasy skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Kielcach

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie