Parlament Europejski Osób Niepełnosprawnych w Brukseli

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
6 grudnia 2017

W Brukseli rozpoczął się 6 grudnia  IV Europejski Parlament Osób Niepełnosprawnych. Sesję prowadzi m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura. Unijna komisarz ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen zaznaczyła w oświadczeniu przed rozpoczęciem obrad, że umożliwienie osobom niepełnosprawnym pełnego udziału w społeczeństwie stanowi jedno z największych wyzwań socjalnych, z jakimi przyszło nam się zmierzyć.  Do Brukseli zjechała rekordowa reprezentacja z Polski. W Parlamencie Europejskim jest około stu przedstawicieli z naszego kraju, są m.in. osoby niepełnosprawne, które będą dziś walczyć o swoje prawa, wśród nich kilkudziesięcioosobowa grupa Stowarzyszenia Sprawniejsi.pl  z Nieznanowic, na czele z sołtysem i radnym miejskim Michałem Szafrańskim.

Europejski Parlament Osób Niepełnosprawnych zbiera się średnio raz na pięć lat w sali obrad Parlamentu Europejskiego w Brukseli. 6 grudnia w ławach poselskich zasiadają nie tylko europosłowie, ale i przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością. Ich celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska, w którym zwracają się do Parlamentu Europejskiego o konkretne działania w ich sprawie.

Jednymi z głównych tematów tegorocznych obrad jest  kwestia dostępności wyborów. Chodzi o wypracowanie uniwersalnego rozwiązania, które pozwoli skończyć z dyskryminacją w sytuacji, w której wyklucza się z udziału w głosowaniach osoby z różnymi niepełnosprawnościami - na przykład z powodu niedostępności lokali wyborczych albo źle przystosowanych kart do głosowania. Tematem debaty będzie także kwestia realizacji Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Delegaci wyznaczą także priorytety odnośnie Europejskiej Strategii w Sprawie Osób Niepełnosprawnych 2020-2030.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie