Józef Piłsudski w pamięci pokoleń

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 listopada 2017

5 grudnia 1867r. urodził się Józef Piłsudski, jedna z największych postaci w historii Polski, budząca jednocześnie ogromne kontrowersje już za swojego życia. Przywódca polskich socjalistów, bojownik o wolność w trakcie I Wojny Światowej, szef państwa, pierwszy Marszałek Polski i głowa autorytarnych rządów sanacji II Rzeczypospolitej w latach 1926-1935. Mimo że nie miał dwóch przednich zębów, kobiety traciły dla niego głowę. Zwolennicy żarliwie go czcili, współcześni mu przeciwnicy polityczni, w szczególności Narodowa Demokracja, gardzili nim jak żadną inną postacią. W II RP powstały dziesiątki biografii Marszałka, które można podzielić na hagiografie i paszkwile. 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego daje okazję do podjęcia możliwości do  popularyzowania i poszerzania wiedzy na temat postaci Marszałka oraz jego wpływu na kolejne pokolenia Polaków.

 

Biografia Naczelnika Państwa stanowi punkt wyjścia do dyskusji nad szeroko pojętą myślą polityczną i tradycją piłsudczykowską oraz wychowaniem państwowym. Istotne jest zwłaszcza zobrazowanie wpływu środowisk skupionych wokół Marszałka Piłsudskiego oraz odwołujących się do ich tradycji na losy narodu polskiego w XX stuleciu. Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Muzeum Historii Kielc oraz Archiwum Państwowe w Kielcach zapraszają na konferencję poświęconą tematyce pamięci pokoleń o Józefie Piłsudskim. Godz. 10.00, Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia, ul. Warszawska 5, Kielce.

Program konferencji:

10.00 Powitanie i rozpoczęcie obrad

moderator: dr hab. Urszula Oettingen, prof. UJK

10.15-10.35 Dr hab. Jerzy Pająk prof. UJK – Relacje Józefa Piłsudskiego z obozem lewicy niepodległościowej w latach I wojny światowej (Uniwersytet Jana Kochanowskiego)

10.35-10.55 Iwona Pogorzelska – Marszałek Józef Piłsudski i jego czasy w ikonografii
z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach  (Archiwum Państwowe w Kielcach)

10.55-11.15 Prof. dr hab. Adam Massalski – Józef Piłsudski jako wzór patriotyzmu
w szkołach polskich w okresie międzywojennym (Uniwersytet Jana Kochanowskiego)

11.15-11.30 Przerwa kawowa

 

moderator: dr Jan Główka

11.30-11.50 Dr hab. Urszula Oettingen prof. UJK – Pamięć o Józefie Piłsudskim
w II Rzeczypospolitej (Uniwersytet Jana Kochanowskiego)

11.50-12.10 Dr hab. Lidia Michalska-Bracha prof. UJK – Problematyka niepodległościowa
w muzealnictwie międzywojennym (Uniwersytet Jana Kochanowskiego)

12.10-12.30 Prof. dr hab. Józef Smoliński –  Sprawa służby piłsudczyków w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie (Uniwersytet Jana Kochanowskiego)

12.30-12.45 Przerwa kawowa

 moderator: dr Dorota  Koczwańska - Kalita

12.45-13.05 Dr Michał Zawisza – Józef Piłsudski i jego środowisko w propagandzie
PRL 1944-1956 (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach)

13.05-13.25 Marek Lis – Pamięć o Józefie Piłsudskim i jego żołnierzach na ziemi sandomierskiej (Biblioteka Pedagogiczna w Kielcach)

13.25–13.45 Bartłomiej Tambor – Eksponowanie postaci Józefa Piłsudskiego w działalności edukacyjnej i wystawienniczej Muzeum Historii Kielc  (Muzeum Historii Kielc)

13.45-14.30 Dyskusja i zakończenie obrad

 WSTĘP WOLNY                        

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie