Jednym śladem. Bezpieczeństwo to pierwszeństwo

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 kwietnia 2017

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało koncepcję ogólnopolskiej akcji profilaktycznej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo”, w odsłonie dotyczącej bezpieczeństwa rowerzystów. W regionie świętokrzyskim akcja zostanie przeprowadzona pod hasłem: "Jednym śladem. Bezpieczeńtwo to pierwszeństwo". Inauguracja wojewódzka odbędzie się 22 kwietnia br. w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie.

 

Na drogach powiatu włoszczowskiego przybywa rowerzystów. Praktyka policyjna wskazuje, że znajomość przepisów i ich przestrzeganie nie są najmocniejsza stroną tej grupy uczestników ruchu drogowego. Dlatego też przypominamy najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach.

Rowerzysta w świetle „Kodeksu drogowego” to kierujący, i tak jak każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. W przypadku naruszenia tych przepisów odpowiada na ogólnych zasadach i może być na niego nałożona grzywna w postaci mandatu karnego lub w postępowaniu przed Sądem.

Do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierujących rowerami należą:

 • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,
 • nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,
 • nieprawidłowe wyprzedzanie,
 • nieprawidłowe skręcanie,
 • wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Działania nie ograniczają się jedynie do karania. Rowerzyści są również informowani o przepisach ruchu drogowego i zagrożeń wynikających z niestosowania się do nich. Podczas codziennej służby policjanci uświadamiają rowerzystów, jak ważną rolę w ich bezpieczeństwie odgrywają elementy odblaskowe i kaski ochronne. Gmina Włoszczowa w ramach akcji profilaktycznych oraz prewencyjnych przekazuje stróżom prawa elementy odblaskowe. Policjanci z drogówki cyklicznie uczestniczą w imprezach promujących bezpieczeństwo rowerzystów między „Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym” („Jedynka” jest Mistrzem Polski w tym turnieju) oraz akcjach prewencyjnych organizowanych w szkołach i przedszkolach.

Rozpoczęcie sezonu rowerowego powinno zacząć się od przygotowania jednośladu do jazdy. Stan techniczny pojazdu ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno kierującego nim, jak i innych użytkowników dróg. To również dobry moment na sprawdzenie, czy jest sprawne i „na miejscu” obowiązkowe wyposażenie czyli:

 • co najmniej jeden sprawny hamulec,
 • dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
 • z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – może być migające,
 • z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej – może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej – o kształcie innym niż trójkąt.

Rowerzyści muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów „Kodeksu drogowego”. Dziecko, które nie ukończyło 10 lat może poruszać się po drodze jedynie pod opieką osoby dorosłej i jest wówczas traktowane jak osoba piesza. Natomiast po ukończeniu 10 roku życia może jeździć rowerem po drogach po uzyskaniu „pierwszego prawa jazdy” czyli karty rowerowej.

 Organizatorzy imprezy: ZPO nr 1 we Włoszczowie,  Komenda Powiatowa Policji we Włoszczowie, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach

W trakcie imprezy: konkursy z przepisów ruchu drogowego oraz plastyczny na plakat promujący bezpieczeństwo, rowerowy tor przeszkód, przejazdy VIP-ów na torze przeszkód, znakowanie rowerów.

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie